banner198

'Düzenli çay içmek hastalıklardan koruyor'

Düzenli çay tüketmenin kan damarları için çok yararlı olduğunu, koroner kalp hastalıkları, kardiyak ölüm ve inme riskini azalttığı söylendi.

'Düzenli çay içmek hastalıklardan koruyor'
 Birçok araştırma; çayın içeriğinde bol miktarda bulunan flavanoid olarak adlandırılan kateşinlerin vücuda etkisinin olumlu yönde olduğunu kanıtlıyor.

Diyetisyen Doç. Dr. Barış Öztürk de bu duruma dikkat çekti ve düzenli çay tüketmenin sağlık açısından yararlı olduğunu söyledi. Dr. Öztürk, "Özellikle son yıllarda fiziksel aktivite azlığı, sağlıksız beslenme ve beslenme davranış bozukluğu gibi yaşam tarzının artışıyla birlikte kalp damar hastalıkları artmakta ve buna bağlı yaşam süresi azalmaktadır. Yeni yapılan çalışmalar ise düzenli çay tüketiminin kan damarları için oldukça faydalı olduğunu göstermektedir” dedi.

Diyetisyen Doç. Dr. Barış Öztürk, çayın özellikle kalbe giden damarlara etki edip koroner kalp hastalıkları, kardiyak ölüm ve inme riskini azalttığını kaydederek şöyle konuştu:

“Çay bu olumlu etkilerini içeriğinde doğal olarak bol miktarda bulundurduğu kateşinler sayesinde gerçekleştirmektedir. Ayrıca kolesterol ve trigliserit gibi kanda dolaşan yağlar yükseldiğinde damarlarda plak oluşumuna sebep olmakta ve bununla birlikte damar tıkanıklığı riskini de artırmaktadır. Çay tüketimi özellikle yeşil çay kan lipidlerinin yükselmesini engellemekte ve iyi kolesterolü yükseltmektedir."

GÜNDE 5 BARDAK

Düzenli çay tüketiminin diğer bir olumlu etkisinin ise, çay flavanoidlerinin güçlü antioksidan özellik göstererek hücre ve dokuları serbest radikallere karşı koruması olduğunu dile getiren Öztürk, "Düzenli çay tüketimi kansere dönüşme riski yüksek olan hücre aktivitesini durdurmakta ve tümör hücrelerinin büyümesini engellemektedir. Çayın bu olumlu etkilerinden yararlanmak istiyorsak özellikle yeşil çayı düzenli tüketmeliyiz. Her besin ve bitkisel ürünler gibi çayı da kontrollü tüketmekte yarar vardır. Günde 5 bardaktan fazla tüketmemeye özen göstermeliyiz. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde, antibiyotikler kalp ilaçları gibi düzenli ilaç tüketenler tansiyon hastaları anemi hastaları yüksek tansiyon hastaları gibi belirlenmiş hastalığı olan kişilerin bir diyetisyen kontrolünde tüketim miktarlarını ayarlamaları yararlı olacaktır” dedi.


Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6