Dünya genelinde kızamık vakaları son 23 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Dünya genelinde kızamık vakaları büyük bir artışla 2019 yılında son 23 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dünya genelinde kızamık vakaları son 23 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan son raporda, 2019 yılında dünya genelinde kızamık vakalarının yaklaşık 870 bine yükselerek, 1996 yılından bu yana bütün DSÖ bölgelerinde bildirilen en yüksek seviyeye ulaştığını bildirdi.

Rekor sayıda vakayı aşıdaki önemli düşüşten sorumlu tutan yetkililer, yüksek derecede bulaşıcı hastalıktan korunmak için çocuklara iki doz kızamık aşısı yapılmalı diyor.

2019 yılında 207 bin 500 kişi kızamıktan öldü

2016 yılı itibariyle dünya genelinde kızamıktan kaynaklanan ölümlerde yaklaşık yüzde 50 artış görülürken 2019 yılında ise 207 bin 500 kişinin bu nedenle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

'Çocukları kızamıktan korumada başarısız olduk'

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, "Bu veriler, dünyanın her bölgesinde çocukları kızamıktan korumada başarısız olduğumuza dair net bir mesaj veriyor" dedi.

DSÖ, kızamık salgınlarını önlemek için nüfusun yaklaşık yüzde 95'inin aşılanması gerektiğini tahmin etmekte.

Öte yandan uzmanlar, özellikle Covid-19 salgını nedeniyle Brezilya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Etiyopya, Nepal, Nijerya, Filipinler ve Somali gibi kızamık aşısı kampanyalarının duraklatıldığı 26 ülkede salgının yaygınlaşmasının söz konusu olduğunu duyurdu.

Covid-19 aşının önündeki engel

Seyahat kısıtlamaları, aşı teslimatlarındaki gecikmeler, ebeveynlerin koronavirüs korkusu nedeniyle evlerinden çıkmaması ve mevcut sağlık çalışanlarının eksikliği gibi sebeplerden ötürü 1970'lerde bu yana ilk kez eşi benzeri görülmemiş bir kesinti yaşandığı belirtiliyor.

Ateş, halsizlik, öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ile başlayan ve sonrasında döküntünün görüldüğü kızamık, kulak enfeksiyonunun, ishalin, zatürrenin ve beyin hasarının yanı sıra ölüme neden olabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6