DSÖ’den koronavirüs için test edilen ilaçla ilgili açıklama: Harika haber

banner54

Dünya Sağlık Örgütü, ucuz ve yaygın olarak bulunan bir steroid ilacının ağır yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının tedavisinde ölüm oranını düşürdüğünü gösteren klinik testlerini ‘harika haber’ olarak nitelendirdi.

DSÖ’den koronavirüs için test edilen ilaçla  ilgili açıklama: Harika haber

İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nin yürüttüğü testlerde 'Deksametazon' adlı ucuz ve yaygın olarak bulunan bir ilacın Kovid-19'da ölüm riskini düşürdüğü belirlenmesinin ardından DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus konuya ilişkin açıklama yaptı.

"Bu, oksijen ve ventilatör desteğine ihtiyaç duyan hastalarda ölüm oranını düşürdüğü gösterilen ilk tedavi. Bu harika bir haber. Bu hayat kurtaran bilimsel atılıma katkı sağlayan İngiltere hükümetini, Oxford Üniversitesi'ni ve İngiltere'deki birçok hasta ve hastaneyi tebrik ediyorum" diyen Ghebreyesus, şunları ekledi:

"Araştırmacılar, testlerin ilk sonuçlarıyla ilgili görüşlerini DSÖ'yle paylaştı. Gelecek günlerde tam bir veri analizini dört gözle bekliyoruz.

DSÖ, genel olarak bu müdahaleyi anlamak için meta-analizi (toplu çözümleme) koordine edecek. DSÖ'nün klinik kılavuzu, ilacın Kovid-19 hastalarında nasıl ve ne zaman kullanılması gerektiğini gösterecek şekilde güncellenecektir."
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6