banner114

DSÖ: Türkiye toplumsal 'pandemi yorgunluğu' mücadelesinde örnek ülke

banner54

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa teşkilatı, Covid-19 salgının toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir araştırma yayınladı. 27 ülkede yapılan çalışmada, kıta halklarının yüzde 60'ının 'pandemi yorgunluğu' yaşadığı belirtildi ve söz konusu fenomene karşı tavsiyeler listesi hazırlandı. DSÖ, Türkiye'yi halkla etkileşim açısından sosyal medya kullanımında örnek ülke gösterdi.

DSÖ: Türkiye toplumsal 'pandemi yorgunluğu' mücadelesinde örnek ülke

DSÖ Avrupa Direktörü Dr.Hans Henri P. Kluge, Covid-19 pandemisinde bireylerin hastalık riski algıları, sosyal politikalara ve kişisel korunma yöntemlerine katılımını ölçmek amacıyla yapılan bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Dr.Kluge, "27 ülkeden toplanan anket verilerine dayanarak, şaşırtıcı olmayan bir şekilde yorgunluğun arttığını görebiliyoruz." dedi.

DSÖ Avrupa Direktörü, kültürel kabul, önlemlere bağlılık, bilgi düzeyi, tutum ve uygulamalar hakkında toplanan bilgilerin ışığında toplumsal pandemi yorgunluğunun bazı ülkelerde yüzde 60'ı aştığını belirtti.

Çalışmada, toplumsal pandemi yorgunluğu ile mücadele için ülkelere üç strateji tavsiye edildi:

1-Düzenli olarak halkın nabzını tutun ve verileri kullanın: Çevrimiçi bir platform aracılığıyla, toplumun açık ve kapalı alanlardaki rahatlık seviyesinin ölçülmeli ve sağlık hizmeti sunumu buna göre ayarlanmalıdır.

Ayrıca, önlem ve kısıtlamalar belirlenirken tıp ve halk sağlığı sektörlerinin dışında uzmanlıklara da başvurulması tavsiye edildi.

Bu alanda Alman hükümetinin, dezavantajlı ailelerden gelen çocukların eğitimleri, kısıtlamaların meşruiyeti ve halk desteği, ahlaki normlar ile zorlayıcı devlet arasındaki denge sağlanması konularında filozof, tarihçi, teolog, davranışsal ve sosyal bilimcilere danışması örnek olarak gösterildi.

2- Müdahaleleri toplumla etkileşim halinde ortak belirleyin: Zorlukların kabul edilmesi noktasında etkili politikalar yaratıllması için toplumun sürece katılımı çok önemlidir.

Bu alanda Türkiye örneği verilerek, sosyal medya anketlerinin, toplumla bağlantı kurulması, Covid-19 politikalarının duyurulması, geliştirmesi ve koruyucu önlemlere uyum hakkında geri bildirim alınması, destekleyici iletişim ve hizmetlerle kamuoyunun canlandırılması için etkin bir şekilde kullanıldığı ifade edildi.

3- Sosyal ihtiyaçların karşılanması için yeni ve daha güvenli yollar geliştirin: Toplumu salgından korurken sosyal ve kültürel ihtiyaçların karşılanması için yaratıcı yaklaşımlar geliştirilmelidir.

Yüzer sinemalar gibi kültürel etkinliklerde geliştirilen yeni formatlar ve Ramazan ayında iftar etkinliklerinin sanal ortamda yapılması bu alanda başarılı örnekler olarak gösterildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2020, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6