banner114

DSÖ: Covid-19'a karşı antibiyotik kullanımı tehlikeli boyutlarda, bakteriler direnç kazanıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüse karşı savaşta antibiyotik kullanımının artmasının tehlikeli boyutlara ulaştığını belirterek, bu uygulamanın virüsün bakteri direncini güçlendirdiği ve ileride daha fazla ölüme yol açabileceği hususunda uyardı.

DSÖ: Covid-19'a karşı antibiyotik kullanımı tehlikeli boyutlarda, bakteriler direnç kazanıyor

DSÖ Genel Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen basın açıklamasında video konferans yoluyla salgına ilişkin bilgi verdi.

Ghebreyesus, bakteri temelli enfeksiyonların geleneksel yöntemlerden ziyade antibiyotiklerle tedavi edilmeye çalışıldığı ve bu sebeple de birçok bakteri türünün insan vücuduna karşı dirençli hale geldiğini söyledi.

Covid-19 hastalarının sadece küçük bir kısmının antibiyotik tedavisine ihtiyacı olduğunu ifade eden Ghebreyesus, "Koronavirüs salgını antibiyotik kullanımını artırdı. Bu da, insan vücudundaki bakterileri daha dirençli hale getirdi. Bu durum salgının üzerinde ağır bir yük oluşturacak ve gelecekte Covid-19 ve başka hastalıklar sebebiyle daha fazla insan ölecek." diye konuştu.

Antimikrobiyal (mikrop öldürücü) direnç tehlikesinin çağın en acil çözülmesi gereken sağlık sorunu olduğunu dile getiren Ghebreyesus, 155 ülkede yapılan bir ankete göre bulaşıcı olmayan hastalıkların (NCD) tedavilerinin de koronavirüs sebebiyle sekteye uğradığını belirtti.

DSÖ Başkanı, bulaşıcı olmayan hastalıkları olan insanların Covid-19'a yakalanmaları durumunda ölüm riskinin çok daha fazla olduğunu da sözlerine ekledi.

DSÖ: George Floyd protestoları büyük risk taşıyor

DSÖ yetkilileri son günlerde tüm dünyada toplu protesto gösterilerine neden olan ABD'li siyahi George Floyd'un ölümüne ilişkin de bazı önemli açıklamalar yaptı. DSÖ, ülke yetkililerinin bu tarz toplu gösteriler için önlem alması gerektiğini, zira Covid-19 salgını ya da diğer hastalıkların binlerce insanın katıldığı bu tarz organizasyonlarda yayılmasının büyük risk taşıdığını duyurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6