banner198

Covid-19 kalpte kalıcı hasara yol açıyor mu?

Covid-19 bir solunum yolu hastalığı olsa da vücudun başka organlarını da etkilediği biliniyor. Kalp bu organların başında geliyor. Hekimler, koronavirüsün doğrudan kalp kaslarını enfekte ettiği ve bunun kalpte hasar yaratarak başka sorunların ortaya çıkmasına neden olduğu görüşünde.

Covid-19 kalpte kalıcı hasara yol açıyor mu?

Akciğer fonksiyonunun Covid-19 nedeniyle azalması bazı kişilerde kalbin yeterince oksijen alamamasına sebep olabiliyor.

Bazı durumlarda ise hastalık bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesine yol açıyor, vücut enfeksiyonu yenmeye çalışırken, kalp aşırı yoruluyor.

Virüs damarları da işgal edebiliyor ya da damarların iltihaplanmasına yol açıyor, bu da kalp krizinin önünü açan kan pıhtılaşmasına neden olabiliyor.

Covid-19 çoğu hastada kan pıhtılaşmasına neden oluyor

Birçok Covid-19 hastasının bedeninde pıhtılaşma görülmesi sebebiyle bazı doktorlar kan sulandırıcı ile tedaviye yöneliyor, ancak bu tedavi konusunda henüz fikir birliği bulunmuyor.

Chicago Üniversitesi'nden Dr. Sean Pinney kalp rahatsızlığı olanların virüsün kalpte yol açabileceği risklere daha açık olduğunu belirtiyor. Ancak Covid-19 daha önceden kalp hastalığı bulunmayanlarda da komplikasyonlara yol açabiliyor.

Araştırma bulguları Covid-19'un kalp rahatsızlığına neden olabileceğine işaret ediyor

Amerikan Kardiyoloji Koleji tarafından yapılan yeni bir araştırmada hastanede tedavi gören Covid-19 hastalarının yüzde 25'inde kalple ilgili bir rahatsızlık bulgusuna rastlandığını ortaya koydu. Hatta bazı hastanelerde bu oranın yüzde 30'a kadar çıktığı görüldü.

Başka çalışmalarda da, hastalığın hafif seyrettiği hastalarda dahi enzim seviyesinin yükseldiği ve kalp hastalıklarına işeret eden başka belirtiler görüldü. Ancak bu hasarın kalıcı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Başka bir küçük çaplı çalışma zatürreden yaşamını yitiren Covid-19 hastalarının kalbinde virüs bulunduğunu gösterdi.

Kalp görüntüleme yönteminin kullanıldığı bir diğer çalışmada ise Covid-19'u hafif atlatan dört genç sporcunun kalp kaslarında enfeksiyon izine rastlandı. Ancak bu gençlerin Covid-19'a yakalanmadan önce kalp rahatsızlığı olmadığı tahmin ediliyor ancak bunu kanıtlayacak veri bulunmuyor.

Amerikan Kardiyoloj Koleji'nden uzmanlar virüsüün sağlıklı bir kabi işlevsiz hale getirebileceğine dair yeterli bilgi bulunmadığını belirtiyor.

Uzmanlara göre salgının başlamasından bu yana geçen on aydan fazla sürede bilinen tek şey henüz bilinmeyen çok şeyin olduğu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6