banner180

Covid-19 hastaları iyileştikten 6 ay sonra bile semptom gösterebiliyor

Covid-19'un çıkış noktası olarak gösterilen Çin'in Wuhan şehrinde yapılan bir araştırma pandemi nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların çoğunun iyileştikten 6 ay sonra bile bazı semptomlar gösterdiğini ortaya koydu.

Covid-19 hastaları iyileştikten 6 ay sonra bile semptom gösterebiliyor

Bin 700 hasta üzerinde yapılan çalışmaya göre en az yüzde 76'sı taburcu olduktan aylar sonra yorgunluk, uyku zorluğu gibi en az bir semptom gösterdi.

Araştırmanın sonuçları dünya genelinde 90 milyondan fazla kişiye bulaşan hastalığın uzun vadeli etkilerinin de olduğunu gösterdi.

The Lancet dergisinde yayınlanan bilimsel makaleye göre iyileştikten sonraki altı ay boyunca hastalarda en sık görülen semptom yüzde 63 ile yorgunluk olurken onu yüzde 26 ile uyumakta zorlanma takip etti. Hastaların ayrıca yüzde 23'ünde görülen kaygı bozukluğu ve depresyon da Covid-19'un uzun süreli psikolojik komplikasyonları olabileceğini ortaya koydu.

Ağır hastalarda yapılan incelemelerde ise ciğerlerdeki kalıcı hasar belirtileri röntgen cihazları ile tespit edildi.

'Taburcu sonrası kontrol çok önemli'

Araştırmaya liderlik eden Dr. Bin Cao Covid-19'un çok yeni bir hastalık olması nedeniyle bunun hastalar üzerindeki uzun vadeli etkilerini sadece anlamaya başladıklarını vurguladı.

Analizler sonucunda hastaların çoğunluğunun taburcu olduktan aylar sonra bile en az bir semptom gösterdiklerini hatırlatan Dr. Bin bu nedenle taburcu sonrası bakım ve kontrollerin çok önemli olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6