BM: Dünyadaki sağlık tesislerinin önemli bir kısmı temiz sudan mahrum

BM: Dünyada 1,8 milyar kişi, temiz su kaynaklarına sahip olmayan sağlık tesislerine bağımlı yaşıyor

BM: Dünyadaki sağlık tesislerinin önemli bir kısmı temiz sudan mahrum

Birleşmiş Milletler (BM), dünyada yaklaşık 1,8 milyar kişinin, temiz su kaynaklarına sahip olmayan sağlık tesislerine bağımlı olarak yaşadığı uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) 165 ülkede derlediği veriler temel alınarak hazırlanan raporda, bu durumun başta Covid-19 olmak üzere çeşitli salgınlara karşı hasta ve sağlık personelinin sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiği uyarısında bulunuldu.

Raporda, dünyada 4 sağlık tesisinden birisinin güvenli sudan, üç sağlık tesisinden birisinin yeterli el hijyeni hizmetlerinden mahrum olduğu belirtilirken, yine 10 sağlık tesisi içinde birisinin temel tuvalet hizmetini karşılayamadığı kaydedildi.

Acilen 3,6 milyar dolara ihtiyaç var

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Covid-19 salgınının durdurulmasında temiz su kaynaklarıyla ilgili altyapıya sahip olabilmenin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Raporda, mağduriyet yaşayan ülkelerde gerekli sağlık sanitasyonu alt yapısının kurulması için 2030 yılına kadar acilen 3,6 milyar dolara ihtiyaç olduğu bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6