AB, bir ülkeyi daha güvenli seyahat listesinden çıkardı

banner54

Avrupa Birliği, artan Covid-19 vakaları nedeniyle ABD’yi güvenli seyahat listesinden çıkardı.

AB, bir ülkeyi  daha güvenli seyahat listesinden çıkardı

AB üyesi ülkeler, koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla uluslararası seyahat listesini güncelleyerek, ABD ve 5 ülkenin AB’nin güvenli seyahat listesinden çıkarıldığını duyurdu. Güncellenen listeye göre ABD ile beraber Kosova, İsrail, Karadağ, Lübnan ve Kuzey Makedonya seyahat kısıtlamalarının uygulandığı ülkeler arasında yer aldı.

AB güvenli seyahat listesinde ise şu anda 17 ülke bulunuyor. Listede Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, Arnavutluk, Ermenistan, Avustralya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Brunei, Ürdün, Katar, Moldova, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna ve Çin yer alıyor.

AB’de yer alan ülkeler kendi sınır politikalarını belirleme özgürlüğüne sahip olsa da AB güvenli seyahat listesi ile blok genelinde seyahat kurallarının birleştirilmesi ve ortak hareket edilmesi amaçlanıyor. AB ülkelerinin belirleyeceği politikalara göre, seyahat kısıtlamaları listesinde bulunan ülkelerden gelen ziyaretçilere test ve karantina uygulama zorunluluğu gibi daha sıkı yaptırımlar uygulanıyor. Avrupa Konseyi, her iki haftada bir seyahat kısıtlamaları listesini gözden geçiriyor ve gerektiğinde güncelliyor.Johns Hopkins Üniversitesinin derlediği verilere göre, ABD’de virüs bulaşanların sayısı 38 milyon 799 bini aştı. Virüs nedeniyle son 24 saatte 281 kişi hayatını kaybetti ve toplam can kaybı 637 bin 540’a çıktı.

ABD’DE RAKAMLAR KORKUNÇ

California, 4 milyon 326 bini aşkın vakayla ülkede ilk sırada yer alırken; bu eyaleti 3 milyon 570 bini aşkın vakayla Texas ve 3 milyon 223 binden fazla vakayla Florida izledi.

Can kaybı sayısında California 65 bin 757 ile ilk sırada yer aldı. Bu sayı, Texas’ta 56 bin 685, New York’ta ise 54 bin 199 olarak kayıtlara geçti.

ABD’de Kovid-19 aşılama istatistiklerini takip eden Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, yetişkin nüfusun yüzde 74’ünden fazlasına en az bir doz Kovid-19 aşısı uygulandı.

Ülkede 204 milyon 435 binden fazla kişiye ilk doz, 173 milyon 520 binin üzerinde kişiye ikinci doz aşı yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6