200 bilim insanından DSÖ'ye çağrı

banner54

İki yüzden fazla bilim insanı Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) çağrıda bulunarak koronavirüsün havada da yayılabileceğini tasdik etmesini istedi. Böyle bir karar pandemiyi durdurmak için alınan önlemlerde köklü değişikliğe gidilmesine yol açabilir.

200 bilim insanından DSÖ'ye çağrı

Klinik Bulaşıcı Hastalıklar dergisinde yayınlanan bir mektupta Avustralyalı ve Amerikan iki bilim insanı çalışmaların şüpheye yer bırakmayacak şekilde nefes verirken, konuşurken ve öksürüldüğünde havaya saçılan mikrodamlacıkların havada asılı kalmaya yetecek kadar küçük olabildiğini gösterdiğini vurguladı. Bu aslında insanların sosyal mesafeyi korusa bile belli şartlarda kapalı alanlarda kalmaları halinde bile risk altında olduklarını gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü uzun süredir Covid-19'un insanların hapşırdığında ve öksürdüğünde çıkardıkları büyük damlacıklar yoluyla bulaştığını ve bu damlacıkların havada asılı kalmadan yere düştüğünü savunuyor. Örgüt virüsün, ilk defa solunum cihazına bağlanan hastalar dışında, hava yoluyla bulaşma ihtimali olmadığını belirtiyor.

Pazartesi günü ajanstan yapılan açıklamada makaleden haberdar oldukları ve incelemelerin sürdüğü vurgulandı.

Farklı alanlardan 239 bilim insanının onayladığı mektupta hava yoluyla bulaşıp bulaşmamasında bağımsız olarak Covid-19'un ülkelerin önlemleri gevşetmesi ile tekrar hız kazandığına dikkat çekiliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
HACI
HACI - 1 yıl Önce

Dsö kimin için çalışıyor bilmem ama güvenilir değil. Ben belli bir güce çalıştığına dair emin olanlardanım. Nasıl oluyorda pandemi den birileri servetlerine servet katıyor. Özellikle bu tip virüslerin tamamına yakını çinden çıkıyor,nasıl oluyorda ikimilyara yakın çinde bukadar az ölüm oranı oluyor, nasıl oluyorda bukadar ilerlemiş teknoloji aşıyı bulamıyor. Ben aşının hazır olduğuna kaniyim hemde nano teknolojik çiple birlikte. Bu çipli aşıyı en uygun zamanda insanlara enjekte edecekler. Zamanla aşıyı olanlar köleleşecek olmayanlar kurtulacak.

SIRADAKİ HABER

banner4

banner6