Kronofogden tarafından paylaşılan verilere göre, genel borçlarda yüzde 17 artış olurken, Kronofogden'e düşen kişi sayısında da artış kaydedildi.

Kronofogden'dan Davor Vuleta, borçlu sayısının bu kadar hızlı artması eğiliminin ciddi bir kopuş olduğunu söyledi.

Yılın başında Kronofogden'e kayıtlı kişi sayısı 417 bin 248 olup, önceki yıla göre 23 bin 467 kişi (yüzde 6) artış gösterdi.

Ülkedeki tüm illerde Kronofogden'a borcu olanların sayısı da artış görüldü.

Örebro ilçesindeki Ljusnarsberg yüzde 9,5 ile en yüksek borçlu nüfus oranına sahip.

Kronofogden'den yapılan basın açıklamasına göre Lomma ilçesi yüzde 0,9 ile en düşük paya sahip.

Kronofogden'de biriken toplam borç 119 milyar SEK'e ulaştı.

Bu şimdiye kadarki en yüksek miktar ve son bir yılda 18 milyarlık bir artış olduğu gözleniyor. Açıklanan rakamlara göre geçen yıldan bu yana günde yaklaşık 50 milyon SEK artış olduğu anlamına geliyor.

Küresel enflasyonun yavaşlamasıyla uluslararası satın alma ve birleşmelerin artması bekleniyor Küresel enflasyonun yavaşlamasıyla uluslararası satın alma ve birleşmelerin artması bekleniyor

Rakamlar "Endişe verici"

Otorite, basın açıklamasında, on yıl içinde borç yükünün neredeyse 50 milyar İsveç Kronu kadar büyüdüğünü belirtiyor.

"Artık birçok kişi için borçların hızla arttığını görüyoruz ve bu endişe verici. Küçük bir borç bile uzun vadeli borçlanmaya yol açabilir ve büyük sonuçlar doğurabilir" ifadeleri kullanan Kronofogden kişisel finans sözcüsü Davor Vuleta, bu nedenle bir faturayı ödeyemiyorsanız hemen harekete geçmenin son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Borç kalemleri arasında öne çıkan borçların bakım destek, araçla ilgili borçlar, vergi borçları, kredi kartları ve krediler de dahil olmak üzere tüketime ilişkin borçlar olduğu görülüyor.

Vuleta, borcu olan şahsın, borçlu olduğu kurumla iletişim kurarak borcu yapılandırmasının önemine dikkat çekerek, Kronofogden'e düşmemek için mümkün olan tüm seçeneklere başvurulmalı yorumunda bulundu.

Yaşlıların daha çok borcu var

Borçluların üçte ikisi erkek ama kadınların oranı ve borçlu oldukları miktarlar erkeklere göre daha çok artıyor.

Geçen yıla göre borcu en fazla artan yaş grubu yaşlılar oldu.

65 yaş ve üzeri 55 bin 906 kişinin Kronofogden'a borcu var. Bu yüzde 9'luk bir artış anlamına geliyor.

65 yaş üstü borcu olanların toplam borcu şu anda 25 milyar SEK'in üzerinde.

Bu, gelirlerini artırması zor olan ve uzun vadeli borçlanma riskiyle karşı karşıya olan bir grup yorumunda bulunan Davor Vuleta, kayıtlardaki yaşlıların yarısının 20 yıl veya daha uzun süredir borcu olduğunu zaten biliyoruz dedi.

Editör: Semihhan Aydemir