İsveç başbakanı Olof Palme'nin ölüm yıl dönümü etkinliklerinin başladığı haftada, hükümet, 30 yıl önce öldürülen Olof Palme'nin cinayetinin çözümü hakkında bilgi veren kişilere 50 milyon kron ödül vaad etti. 

Bu arada cinayeti üstlenenlerin sayısı 133 olarak açıklandı. Cinayeti üstlenen söz konusu kişilerin araştırılması sonucu suikastla ilgisi olmadıkları ortaya çıktı.

Suikast 30 yıl önce gerçekleşti

28 Şubat 1986 gecesi eşi ve oğlu ile sinemadan evine (her zaman olduğu gibi korumasız olarak) dönerken faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Palme'nin cinayet davasından yargılanıp daha sonra aklanan tek zanlı Christer Pettersson 16 Eylül 2004'te esrarengiz bir biçimde öldü.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde Olof Palme adına açılmış park ve caddeler bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak İzmir Karşıyaka ilçesinde yer alan Olof Palme park ve anıtı, İzmir'in kuzey sahil kıyısında yer alan Dikili ilçesinde Olof Palme anıtı ve parkı, Konya'ya bağlı Kulu İlçesi'ndeki Olof Palme Parkı ve Caddesi (İlçenin en işlek caddesi)verilebilir. Kulu'da yer alan bu park Olof Palme'nin başbakanlığı sırasında İsveç'e çalışmaya giden işçilerin Olof Palme'ye duyduğu vefa dolayısıyla açılmıştır. İsveç'in birçok devlet görevlisi ve başbakanı bu ilçeyi ziyaret etmektedir. Ayrıca Tunceli'de de Olof Palme adını taşıyan bir cadde mevcuttur.
Editör: İsveç Gündemi