Umeå'daki Carlshöjdskolan müdür yardımcısı Kerstin Rautio Chronqvist, durumun oldukça ciddi ve personelin çoğunun hasta olduğunu söyledi.

Geçen hafta, Umeå belediyesindeki anaokulları ve diğer okullardaki personel arasında çok fazla hastalık izni oldu. Carlshöjdskolan, sert darbe alan okullardan biri. Yaşanan salgın nedeniyle, velilere öğrencileri daha erken almaları istendi.

"Ciddi bir durum. Bu hafta aşırı arttı" diyen Kerstin Rautio Chronqvist, birçok farklı virüse sahip birçok hasta insan var, umarız uzun sürmez" ifadeleri kullandı.

156 öğrenci hastalık nedeniyle okula gidemiyor.

Skellefteå'da da okullarda yüksek bir devamsızlık var. Skellefteå'daki Morö hill okulunda hem öğrenciler hem de personel arasında yüksek oranda devamsızlık var. Şu anda 16 personel ve 156 öğrenci hastalık nedeniyle okula gidemiyor.

"Bu gerçekten yüksek bir oran. Esas olarak geçen hafta durum kötüydü" ifadeleri kullanan Morö hill okulunda müdür yardımcısı Charlotta Dahlqvist, çoğunun yüksek ateşten muzdarip olduğunu söyledi.

1177'de baskı arttı: Hasta sayısı fazla

Västerbotten'de 1177'de geçen hafta artan bir baskı da fark edildi.

"Estetik kaygılarla boy uzatmak yürüyüşü bozabilir" uyarısı "Estetik kaygılarla boy uzatmak yürüyüşü bozabilir" uyarısı

Västerbotten'deki 1177 operasyon müdürü Karina Salomonsson, "Pazartesiden beri bir artış gördük. Hasta olan çok sayıda çocuk ve onlarla evde kalan birçok kişi var. Görünüşe göre şu anda birçok insanın ateşi yüksek, ancak bazı ailelerde de korona da var" dedi.

Editör: İsveç Gündemi