Etkinlikten onbeş gün önce çekildiklerini duyuran Norveç Hentbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, "Norveç sağlık otoritelerinin değerlendirmelerine ve siyasi yetkililerin taleplerine dayanarak, Norveç'in 3-20 Aralık tarihleri ​​arasındaki Avrupa Kadın Hentbol müsabakalarına ev sahipliği yapamayacağı açıktır" ifadeleri kullanıldı.

'Norveç hükümetinin kararından dolayı çok üzgünüz'

Norveç sağlık yetkililerinin ülkede yürürlükte olan 'katı önlemlere' istisna gösterilmesini reddetmesine atıfta bulunan Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) ise "Norveç hükümetinin kararından dolayı çok üzgünüz" açıklamasında bulundu.

Norveç'te yürürlükteki protokole göre, bir oyuncu veya bir yöneticide pozitif vakanın tespiti, tüm ekibin yanı sıra kısa temasta bulunduğu diğer takımların da karantinaya alınması anlamına geliyor.

EHF yaptığı açıklamada ayrıca "Danimarka Hentbol Federasyonu ile alternatifler aranıyor ve ek bilgiler en geç Salı gününe kadar sağlanacaktır" denildi. Danimarka'da Covid-19 kısıtlamaları Norveç'e göre daha esnek.

Avrupa'nın en iyi kadın hentbol takımına sahip olan Norveç, Trondheim'daki final de dahil olmak üzere maçların yaklaşık yüzde 60'ına ev sahipliği yapacaktı.

Editör: İsveç Gündemi