Ünlü şarkıcı Mustafa Yıldızdoğan İsveç'in başkenti Stockholm'de bir konser verdi. Konser öncesi sanatçının çıkacağı salonun iptal girişimlerine rağmen Yıldızdoğan sahneye çıkarak hayranları ile buluştu. İstiklal Marşı ve şehitlere saygı duruşu ile başlayan konsere Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi, Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Cemal Çetin,  Almanya Türk Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Aktaş, İsveç Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Müşaviri Fatih Mehmet Karaca, İskandinavya Türk Federasyonu Genel Başkan Yardımcıları  Mehmet Saraç ve İlyas Çavdar, İsveç Ülkü Ocakları Başkanı Yalçın Selek,  Türkmen Federasyonu Başkanı Suham Arslan, İsveç Azerbaycan Federasyon Başkanı Settar Sevigen  ve vatandaşlar katıldı. 

'Türkiyem'' şarkısıyla sahneye çıkan Mustafa Yıldızdoğan, ''Türkiyem'' şarkısı ile programı bitirirken  iki saat sahnede kaldı. Sahnede 15 Temmuz  darbe girişiminde değinen Yıldızdoğan, yaşanan darbe girişiminin ardından milletin bir ve beraber olarak tepkisini  meydanlarda verdiğini kaydetti.  Yıldızdoğan, ''1974 Kıbrıs harekatı yapıldığında halk beş koyununu  devlete yardım için verdi. Öyle bir toplumun içinden kendi silahı, tankı ve uçağı ile kendi vatandaşını vuran hainler çıktı. Bu hain girişiminden sonra tüm dünyanın Türkiye'ye bakış açısını gördük. Öyle yalnız kaldık ki, kendi yaramızı kendimiz sarmak mecburiyetinde kaldık. O hainlerden bunun hesabını sormadan Allah bizim canımızı almasın'' ifadelerini kullandı.

- Salonu yasaklama girişimi

Konser öncesi salonun yasaklanma girişiminde bulunulduğunu aktaran İsveç Ülkü Ocakları Başkanı Yalçın Selek, ''Her zaman olduğu gibi bir kaç İsveç medyasında etkili olan Türkiye karşıtı iftira propagandasına başladı. ''Faşistler, İsveç okulu salonlarında program yapıyor, Türkiye'nin faşist sanatçısı İsveç okulu salonunda konser verecek'' diye İsveç basınında haberler çıkararak, okulun salon sorumluları üzerinde baskı kuruldu. Ama biz bu baskıyı girişimlerimizle engelledik ve şükür konseri sorunsuz bir şekilde icra edildi'' değerlendirmesinde  bulundu.

Bütün Türk STK'ların programlarına salon verilmemesi için bir yıldır aynı taktiğin uygulandığını kaydeden Selek, ''Avrupa Türk Demokratlarının (UETD) programı oluyor, salonun iptali için aynı senaryo sahneye konuyor. İsveç Milli Görüş Teşkilatının programı oluyor ve salonun iptali için aynı senaryo ortaya konuluyor. İsveç'te yaşayan Türk toplumunun tümüne yakınını illegal ilan edip program yaptırmamak için ellerinden geleni yapıyorlar'' dedi.Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi, Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Cemal Çetin ise, konserde yaptığı konuşmada, Avrupa'da yaşayan Türklerin yaşadıkları ülkeye ekonomik, kültürel ve sosyal alanda büyük katkılar verdiğini hatırlatarak, ''biz artık yaşadığımız ülkelere katma değer katan birey  olarak hareket etmeliyiz'' dedi. 

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Editör: İsveç Gündemi