AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Habertürk'te katıldığı programda "Avrupa'daki İslamofobi"nin yükselişini değerlendirdi. Özelikle son zamanlarda yapılan Almanya'daki İslam karşıtı gösterileri ve İsveç'in Eskilstuna kentinde camilere yapılan saldırılarla ilgili çarpıcı değerlendirme yaparak asıl hedefin Türkiye olduğunu söyledi.

Külünk, 'İslam Avrupa'nın bir parçasıdır. Bizler Müslümanların döneri olmadan yaşayamayız diyenlerle diğer taraftan Schmitz çizgisinde olan ve Müslümanları kabul etmeyen yabancıları ötekileştiren iki anlayış arasında batının zihin dünyasındaki karışıklığın yeni bir evresindeyiz' dedi.

Bugün PEGIDA denen hareket İslam'ı Avrupa'nın bir parçası saymayan hatta bir partinin bunlara verdiği destek aslında derin Avrupa'nın bugüne kadar içinde olan ama yeni yeni dışa vurarak bunu görterdiğinin kanıtı oldu. Bu bir anlamada aslında Almanya küresel politikalarının altlığını hazırlıyor. Yabancı düşmanlığı üzerinden, bu coğrafyanın yeniden şekillendiği süreçte beni unutmayın diyor. Gelişen ve yükselen Türkiye'nin geldiği nokta itibarıyla bize birileri sokak üzerinden mesaj vermek istiyor. Almanya'da 8 milyon Müslüman milyonlarca Türk var ve biz buradaki olayları yakından takip ediyoruz.

ZAMANLAMA MANİDAR

Aslında olayların asıl hedefi Türkiye. Bakın olayların zamanlamasına dikkat edin, Putin Türkiye'ye geldi, Avrupa'da "Biz gazı Türkiye üzerinden mi alacağız endişesi" beraberinde Papa geldi. Ortadoğu'da çok hızlı bir süreç gelişiyor. Türkiye Çözüm sürecinde önemli adımlar attı. Oyunun dışında kalmak istemeyenlerin kullandığı enstürümanlardan biri de İslam karşıtlığıdır.
Editör: İsveç Gündemi