Malta'da yolsuzluk haberleriyle bilinen gazeteci Daphne Caruana Galizia'ya düzenlenen suikastle ilgili yargılanan iş adamı Yorgen Fenech, ülke eski başbakanı ve eski başbakanlık özel kalem müdürünü suçladı. Fenech, özel kalem müdürünün gazetecinin ölmesini istediğini, başbakanın bu girişimden haberdar olduktan sonra katil zanlısının kontrol altında tutulmasını istediğini öne sürdü.

Malta'da gazeteciye düzenlenen suikast ülke siyasetinde büyük çalkantıya neden olurken, yargı sürecinde yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Cinayeti planladığından şüphelenilen iş adamı Fenech'in polise, eski başbakanlık özel kalem müdürünün gazeteci Galizia'ın ölmesini istediğini söylediği öğrenildi.

Bu bilgi Fenech'i sorgulamış olan Malta Polisi dedektif Kurt Zahra'nın mahkemeye verdiği ifade sırasında ortaya çıktı. Dedektif Zahra ayrıca, Fenech'in Başbakan Joseph Muscat'ın da daha sonra girişimden haberdar olduğunu söylediğini aktardı.

Gazeteci Caruana Galizia, Malta'daki yolsuzluk haberlerini yapıyordu. Ekim 2017'de aracına konan bir bomba ile suikaste uğradı ve hayatını kaybetti.

Olayın ardından zengin iş adamı cinayetle ilişkisi olmak suçlamaları ile Kasım ayında tutuklandı ancak suçlamaları reddetti.

Aracıya 85 bin euro

Fenech şimdilerde ise suikaste ilişkin pek çok detayı anlatmaya başladı. Eski özel kalem müdürü Schembri'nin Melvin Theuma adlı bir aracıya suikasti ayarlaması için 85 bin euro ödediğini ileri sürdü.

Eski Başbakan Muscat'ın Fenech'ten suikat sonrası Theuma'yı da kontrol altında tutmasını istediği de bir başka bilgi.

"Af karşılığında bildiklerini anlat"

Fenech'e Malta devlet başkanı Theuma'ya cinayetle ilgili bildiği her şeyi anlatması halinde kendisine devlet başkanı olarak af getireceği sözünü verdi.

Muscat Ocak ayında istifa etmişti, Schembri ise tüm suçlamaları reddetmeye devam ediyor.

Editör: İsveç Gündemi