Kararda, sanığın polislerden sınır kapısının iki saat içinde açılmaması halinde polisler tarafından kurulan kordonu yıkmakla tehdit ettiği, sınırda toplanan kalabalığa megafon ile seslendiği ve üç kez polislere bazı şeyler attığı ve yasa dışı bir şekilde Macaristan'a girdiği belirtildi.


SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Aile fertlerini güvenli ve meşru bir şekilde götürmek istediğini bunda başarılı olamayınca Macar sınırına geldiğini belirten Suriyeli ise sınır kapısındaki arbedede yer almadığını, sadece aile üyelerine yardım etmeye çalıştığını, terörist olmadığını ve Macar kanunlarını hiçbir zaman ihlal etmek istemediğini söyledi.

Macar polisine taş atan Suriyeliye 10 yıl hapis

ÖMÜR BOYU MACARİSTAN'A GİRİŞ YASAĞI

Ömür boyu Macaristan'a giriş yasağı konulan Suriyeli, en erken cezasının üçte ikilik süresini tamamladığı takdirde cezaevinden çıkabilecek.

Macar polisine taş atan Suriyeliye 10 yıl hapis

ELLERİ VE AYAKLARI KELEPÇELENDİ

Sanığın ellerinin ve ayaklarının kelepçeli bir şekilde mahkeme salonuna getirilmesi dikkati çekti.

Macar polisine taş atan Suriyeliye 10 yıl hapis

Geçen yıl 16 Eylül'de Macaristan-Sırbistan arasındaki Röszke-Horgos sınır kapısında Macaristan'ın kapıları açması için yüzlerce sığınmacı kapıyı zorlamış bunun üzerine Macar polisi ile sığınmacılar arasında arbede çıkmıştı. Macar polisinin tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etmesi üzerine sığınmacılar da polise tahta parçaları, taş ve şişelerle karşılık vermişti.

Macar polisine taş atan Suriyeliye 10 yıl hapis


Editör: İsveç Gündemi