Küresel çapta tahıl arzı ve mahsul verileri, dünyanın son yılların en düşük tahıl stokuna doğru ilerlediğini gösteriyor. 

Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) Fransa ve Çin'e, önemli tarım bölgelerinde yaşanan kötü hava koşulları hasattaki verimi düşürüyor. Ukrayna'da ihracatın yeniden başlamasına rağmen dünyanın en yoksul ülkelerinden bazılarında kıtlık riski de artmış durumda.

Ukrayna'nın bu yaz Karadeniz limanlarından sevkiyatlara yeniden başlaması ve ABD'li çiftçilerin büyük miktarlarda gerçekleştirdiği ekimler umutlarını artırmıştı. 

Fakat dünyanın en büyük mısır üreticisi ABD'den son üç yılın en düşük mısır hasadının yapılacağının anlaşılması ve kuraklığın Avrupa hasadını da olumsuz etkilemesi bu umutları suya düşürdü. 

Hükümetler arası bir kuruluş olan Uluslararası Hububat Konseyi'nin derlediği rakamlara göre, 2022/23 mahsul yılının sonunda, dünyanın tampon mısır stokları beş yıl öncesine göre yüzde 28 geriledi. 

İsveç'ten Ukrayna'ya rekor yardım İsveç'ten Ukrayna'ya rekor yardım

80 gün yetecek miktara gerileyen mahsul 2010/2011 yıllarından bu yana en düşük seviyeyi gördü. 

Bu rakam, son küresel gıda krizinin yaşandığı 2012'de dünyanın sahip olduğundan daha az günlük mısır stoku anlamına geliyor. Uluslararası Hububat Konseyi de açıklamasında, dünya genelinde hasat edilmiş tüm tahıl stoklarının bu sene son sekiz yılın en düşük seviyesine ineceğini duyurdu.

Özellikle Güney Amerika'daki mevcut kurak hava koşullarının, ekim sezonunda da devam etmesi halinde küresel stokların daha da azalması söz konusu.

Editör: İsveç Gündemi