Her yıl giderek hızla artan iklimsel değişimler nedeniyle İsveç'te normal ısıların üzerine çıkıyor. Bu yıl tarihinin en büyük sıcaklarına sahne olan İsveç genel anlamda eskiye oranla artık en az 6 derece daha sıcak olacağı belirtildi.

Mevsim normallerinin üzerinde yaşanan hava sıcaklarının özellikle yaz aylarında İsveç için büyük endişe yaratıyor. Orman yangınları ve olası yangınlarla mücadele noktasında İsveç'in yatırım yapma ihtiyacı bulunuyor. Bu anlamda İsveç'in yatırım yapması gerektiğini belirten uzmanlar yanı sıra iklim bakanı Isalbella Lövin'de yılda en az 500 milyon kron yatırım yapılası gerektiğini belirtti.

Hükümet olarak iklimsel mücadeleye başladıklarını ve eski planları değiştirerek, günümüz iklimine uygun hareket ettiklerini ifade eden Lövin, aynı zamanda uzun soluklu çalışmalar gerektiğininde altını çizdi.

Altı basamaklı sıcaklık

SMHI'nin geliştirdiği bir senaryoya göre, İsveç'in sıcaklığı bu yüzyılda 5-6 derece yükselebilir. Isabella Lövin, bu senaryonun gerçekçi olduğunu ve İsveç siyasetinin bu konuyla ilgilenmesi gerektiğini belirtti.

Editör: İsveç Gündemi