banner114

Konya'dan Norveç'e direkt uçuş var

banner54

Konya-Oslo uçuşu, Kulu ilçesinden İskandinav ülkelerine olan göçün bir yansıması olarak dikkat çekiyor.

Konya'dan Norveç'e direkt uçuş var

Bir tarafta İç Anadolu şehri Konya'nın 50 bin nufuslun ilçesi Kulu, diğer tarafta İskandinavya ülkesi Norveç'in başkenti Oslo.

Bu iki kentin arasında 4 bin kilometre olmasına rağmen, haftalık uçak seferleriyle birbirlerine daha yakın.

HAZİRAN ORTASINDA SEFERLER BAŞLADI
Konya ile Oslo arasında 13 Haziran 2019'dan itibaren karşılıklı olarak uçak seferleri başladı. 26 Eylül'e kadar sürecek seferler haftada bir gün olarak gerçekleştirilecek.

Konya'dan çarşamba günü kalkan uçak, Oslo'dan ise perşembe günü kalkıyor.

GÖÇ UÇAK SEFERLERİNİ BAŞLATTI
Kulu-Oslo bağının arasında bu ilçeden İskandinav ülkelerine giden göç yatıyor. Kürt nüfusun ağırlıkta olduğu Kulu'dan Norveç, İsveç gibi ülkelere göç edenler özellikle yaz tatillerinde memleketlerine tatile geliyor.


Konya'dan Norveç'e direkt uçuş var

İSVEÇ SEÇİMLERİ İÇİN SANDIK KURULDU
Hatta öyle ki; Kulu'da İsveç fahri konsolosluğu yer alıyor.

Konya'nın Kulu ilçesinden 1965 yılından itibaren İsveç'e göç etmeye başlayan ve sayıları 50 bini bulan gurbetçiler, geçtiğimiz eylül ayında yapılması planlanan seçimlerde söz sahibi oldu.

20 binin üzerinde kişinin İsveç seçmeni olması nedeniyle gözler Kulu'ya çevrildi, ilçedeki fahri konsoloslukta 2018 16 Ağustos'ta sandık kuruldu, izin için memleketlerine gelenler oy kullandı. Kululu seçmenler, milletvekili adayı olan 3 hemşehrisinin de seçilebilmesinde etkin rol oynadı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet ali
Mehmet ali - 2 yıl Önce

Ya Kardesim ne alaka kulu. Norvecde turkler agirlik Li Konya beysehir Li. Adamlar beysehire gidecek. Arasi 60km Konya ile. Kululularin isvecdeki eserleriyle , beysehirlilerin Norvecdeki eserlerini birlestirin de , ozaman görursunuz hangi toplumu yurt disinda ne yaptigini.

SIRADAKİ HABER

banner4

banner6