Koronovirüsü kimi ne kadar etkiler....

Yüksekliği 10 katlı binanın tepesinden düşen bir insan paramparça olur.

Yerde yürüyen adam tökezler düşerse ayağa kalkar üzerini düzeltip yeniden yoluna devam eder.

Bu örneği, Batı'da refah ülkelerinde yaşayanlarla, fakir ülkelerindeki yaşayanları koronovirüsünden nasıl etkileneceğine dikkat çekmek için verdim.

Örneği açalım, mesela koronovirüsü bu hızla 6 ay devam etse ne olur. Batı'da işsizlikte büyük artış yaşanır. Büyük firmalar arka arkaya iflas eder. Virüsden dolayı ölüm korkusu ve ekonomik kaygılar psikolojik rahatsızlıkları artırır.

Elinde son model cep telefonu, altında araba, çocukların altında araba, her yıl yurt dışı tatili, güzel giyinip, güzel, yiyip içen, kreş ve okul ücretsiz, bir anda bu imkanlar yok oluyor ya da tehlikeye giriyor. Bu imkanları kaybeden bir insanın ruh halini düşünün.

Diğer yandan Suriye, Irak, Yemen, Meksika, Afganistan, Afrika ülkelerinde yaşayan insanları düşünün. Her gün savaş, ölüm, soğukta çadırlarda yaşamak, açlıktan, susuzluktan çeşitli salgın hastalıklarla uğraşmak. Her gün gözünün önünde can veren çocuğunu toprağa kendi elleriyle koyan bir babanın feryadı. Bu insanları kronovirüs ne kadar etkiler ki, ellerinde kaybedecek konforlu bir şeyleri yok ki...

Birde düşünüyorum, bombaların altında inleyen Suriyeli, Yemenli çocukları, açlıktan kıvrana kıvrana Afrika'da ölen çocukları, acaba bize karşı ahları mı tuttu.

YORUM EKLE

banner4

banner6