Çoğu dünya ülkesinde durum, Avrupa da dahil olmak üzere Kasım ayından itibaren kötüye gitti. Bununla birlikte, enfeksiyon seviyelerini hepsinden daha düşük tutmayı başaran veya en azından eğrinin yükselmesini engelleyen bazı ülkeler var.

Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesi'nde durum, Mart ayı ortasında dünyanın en kötüleri arasındaydı. Yine de Koronavirüsün salgın ilan edilmesinden neredeyse bir yıl sonra, bazıları pandemiyi en iyi yöneten dünya ülkeleri arasına girebilir.

22 Ocak 2021 verilerine göre, Finlandiya, Norveç ve Almanya bu konuda Avrupa'nın en başarılı ülkeleri.

Finlandiya

 • Nüfus: 5.545.543
 • Toplam vaka: 41,565
 • Ölümler: 632
 • Toplam testler: 2.690.257
 • Aktif vakalar: 9.933
 • 1 milyon vatandaşa düşen vaka : 7.495
 • 1 milyon vatandaş başına ölüm: 114
 • 1 milyon vatandaş başına test: 485.121

Nüfusunun yüzde birinden daha azının COVID-19 ile enfekte olduğu ve enfekte olanların yalnızca yüzde 1,5'inin vefat ettiği Finlandiya, Avrupa kıtasında hiç şüphesiz koronavirüsü en iyi ele alan ülkelerden ve durumu dünyada en iyi yöneten ülke konumunda.

29 Ocak 2020'de Wuhan'dan 32 yaşındaki Çinli bir kadın Ivalo'da tıbbi yardım istedi ve SARS-CoV-2 için pozitif test yaptı ve böylece Finlandiya'da tespit edilen ilk COVID-19 vakası oldu.

13 Mart'ta vaka sayısı 156'ya yükseldi ve 16 Mart'ta Finlandiya Hükümeti, Finlandiya Cumhurbaşkanı ile birlikte COVID-19 nedeniyle olağanüstü hal ilan etti.

O zamana kadar, diğer birçok AB ülkesinde benzer enfeksiyon seviyeleri vardı. Bununla birlikte, komşu İsveç de dahil olmak üzere virüsün yayılması artarken, Finlandiya tüm yıl boyunca enfeksiyon sayısını düşük tuttu.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü'nün (THL) direktörü Mika Salminen'e göre, Fin makamlarının enfeksiyon sayısını düşük tutmayı başarmasının ana nedenlerinden biri, yayılmayı önlemek için tedbirler alma konusunda alınan hızlı reaksiyon.

"Finlandiya, kamusal hayata sınırlamalar getirmek için nispeten hızlı ve kapsamlı bir şekilde hareket etti. Salminen, Kasım 2020'de Alman kamu yayıncısı Deutschlandfunk Kultur'a verdiği demeçte, atılması gereken adımları Norveç ve Danimarka gibi diğer İskandinav ülkelerinden yaklaşık iki hafta önce attı.

İlk enfeksiyonun tespit edilmesinden bu yana neredeyse bir yıl sonra bile düşük enfeksiyon sayısının bir başka nedeni de, Finlandiya vatandaşlarının hükümete duydukları güvendir, bu da onları kısıtlamalara uymaya zorlar ve ayrıca yetkililer tarafından yapılan çok sayıda testtir.

Finlandiya'nın mevcut COVID-19 giriş kısıtlamaları 9 Şubat'a kadar yürürlükte kalacak ve bu süre içinde bu tarihin ötesine uzatılabilir.

Son günlerde virüsün yeni varyantlarıyla sıkı mücadele içine giren Norveç, Finlandiya'dan sonra virüsü en düşük seviyede tutan ülkelerden biri konumunda.

Yine 22 Ocak 2021 verilerine göre:

Norveç

 • Nüfus : 5,444,671
 • Toplam vaka : 60.259
 • Ölümler : 544
 • Toplam testler : 3,242,808
 • Aktif vakalar : 9.880
 • 1 milyon vatandaşa düşen vaka : 11.067
 • 1 milyon vatandaş başına ölüm : 100
 • 1 milyon vatandaş başına test : 595.568

Koronavirüs salgınıyla Avrupa'nın en iyi ve dünyanın en iyileri arasında yer alan iki ülkeden biri olarak listelenen Finlandiya'nın hemen ardından, AB üyesi olmayan bir Schengen üyesi olan Norveç yer alıyor.

Çok geç olana kadar 'sürü bağışıklığına' şiddetle inanan komşusu İsveç'in hatalarından ders alan Norveç, durumu çok erken ele aldı ve tüm topraklarında katı kısıtlamalar getirdi.

26 Şubat'ta Norveç ilk COVID-19 vakasını doğruladı. 10 Mart'ta, Hükümet ulusal karantina ilan ettiğinde, Norveç'te teyit edilen vaka sayısı 400'e yükselmişti.

Tom Christensen ve Per Lægreid tarafından yazılan bir makaleye göre, korona pandemisine yanıt olarak Norveç kriz yönetimi, oldukça etkili karar verme, idare etme ve durumu anlamlandırmanın bir örneğidir.

"Üç haftalık sert önlemlerin ardından Norveç, hastaneye kaldırılan COVID-19 hasta sayısı azaldıkça ve ölüm sayısı düşük kaldığından, durumun kontrol altında olduğunu iddia eden ilk Avrupa ülkesi oldu. Koronavirüs salgınıyla ilgili bu yüksek performanslı Norveç yönetimi, yetkin politikacılar, güvenilir ve profesyonel bir bürokrasiye sahip yüksek güvenli bir toplum, güçlü bir devlet, iyi bir ekonomik durum, büyük bir refah devleti ve düşük nüfus yoğunluğu bağlamında anlaşılmalıdır" diyor yazarlar.

Ülke, her hafta tedbirleri yakından hafifletirken, sınırını diğer tüm Avrupa ülkelerinden daha fazla kapalı tuttu, Finlandiya bir yana, virüsü uzak tuttu. Tüm bu önlemler, diğer AB ülkelerine kıyasla enfeksiyon ve ölüm sayısını çok düşük tutmaya yardımcı oldu.

Ülke, aşı dağıtımında da geride kalmadı, çünkü 18 Ocak'a kadar, çoğu yaşlılar huzurevlerinde olan 48.680 kişi aşılanmıştı.

Dünyanın en disiplinli ülkesi olarak bilinen Almanya pandemi ile mücadelede de disiplini elinden bırakmatı.

22 Ocak 2021 verilerine göre:

Almanya

 • Nüfus : 83,932,450
 • Toplam vaka : 2,108,895
 • Ölümler : 51.151
 • Toplam testler : 37,449,922
 • Aktif vakalar : 277.544
 • 1 milyon vatandaşa düşen vaka: 25.126
 • 1 milyon vatandaş başına ölüm : 609
 • 1 milyon vatandaş başına test : 446.183

İki milyondan fazla vaka, yaklaşık 50 bin ölümle, Almanya'yı pandemiyi yönetmede başarısız olan ülkeler listesine yerleştirmek tercih edilir.

Ancak Almanya aslında diğer dünya ülkelerine kötü bir durumun nasıl tersine çevrilebileceğine örnek oldu.

Ülke ilk vakasını 27 Ocak 2020'de Münih, Bavyera'da doğruladı. Kısa süre sonra 15 Mart'ta Avusturya, Danimarka, Fransa, Lüksemburg ve İsviçre sınırları kapatıldı. Daha sonra 22 Mart'ta altı Alman eyaletinde sokağa çıkma yasakları getirildi ve aynı zamanda diğer eyaletler, hane halkı dışından birden fazla kişiyle fiziksel teması yasakladı.

Ülke, Kasım ayında salgının ikinci dalgasından muzdarip olsa da kısa süre sonra düzleşti.

Robert Koch Enstitüsü'nden Lothar Wieler ve Ute Rexroth'a göre, Almanya'nın güçlü sağlık sistemi ve tespit konusundaki erken ilerleme, etkili sınırlama stratejisini tamamladı.

Uzmanlar, "Yetersiz çalışan yerel halk sağlığı tesisleri arasında insan kaynaklarının artmasını sağlamak, daha verimli temas takibini mümkün kılan başka bir kilit unsurdu, ancak bu kaynaklar sürdürülebilir olmayabilir" diye belirtiyorlar.

Ayrıca Alman Hükümeti'nin yanıtının kalitesini ölçmek için üç faktöre - enfeksiyon oranı, hastalık şiddeti ve sağlık sisteminin kapasitesi - odaklandığını da belirtiyorlar.

Yine de Almanya, Finlandiya ve Norveç gibi halkının güvenini kazanamadı, Ağustos 2020'nin ortasında olduğu gibi, Almanya'nın başkenti Berlin'de binlerce kişi ülkenin Coronavirüs kısıtlamalarına karşı bir protestoya katıldı.

Göstericiler o sırada Hükümet tarafından uygulanan, yüz maskelerinin takılması da dahil olmak üzere hak ve özgürlüklerini ihlal ettiğini iddia ettikleri önlemlere karşı çıktılar.

Salgınla mücadle de başarılı olmuş her üç ülkenin de ortak noktası ülke yöneticilerinin bayan olması.

Editör: İsveç Gündemi