Y2K paniğini hatırlayanınız var mı? 1999 yılının sona ermesiyle bilgisayarlarda iki basamaklı gösterilen tarihlerin, 2000 yılını 00 olarak algılayarak hesaplamalarda yanlışlıklar yapacağını, bankacılık sistemlerinin, ulaşım ağlarının, iletişim sistemlerinin kopacağı düşünülüyordu.

Teknoloji dünyası bu soruna çareyi buldu ve gerekli yamalar yapıldı, sorun büyümeden atlatıldı. Ancak şimdi Linux için benzer bir problem ortaya çıktı ve sorunun çözümü o kadar da basit görünmüyor.

LWN.net editörü ve Linux kernel tarihçisi Jon Corbet'e göre, 19 Ocak 2038 tarihinde ve tam olarak saat 03:14:07'de, Linux'un zaman formatındaki 32 bitlik sayısal değerler tükenecek ve Linux, 1 Ocak 0000 saat 00:00:00'a dönecek. 23 yıl sonra yaşanacak bu problemin sorumlusu, Linux'a taban oluşturan Unix'in kodlaması sırasında, 2038 yılının sanki bir yüzyıl sonrasıymış gibi görünmesi ve bir zamanlar yazılımcıların bu sistemlerin 2038'e kadar yaşayacağını düşünmemeleri.

Oysa bugün artık pek çok akıllı ev aleti, otomobil veya uzun ömürlü üründe Linux kullanılıyor ve önümüzdeki yıllarda da kullanılmaya devam edilecek. Bu da, 2038'e geldiğimizde bu sistemlerde büyük sorunların ortaya çıkması anlamına geliyor.

Yazılımcılar Linux'ta sorunu düzeltmenin çok zor olduğunun altını çiziyorlar zira yapılacak düzenleme geleceği kurtarsa da bu kez, geriye doğru uyum sorunu oluşacak ve bugüne kadar Linux'la çalışan sistemler, yeni güncelleme alamayacaklar, kaderine terk edilecekler.

Eminiz, bugüne dek büyük engelleri aşan Linux camiası, bir şekilde bu felaket senaryosunun altından kalkacaktır. Ama bunu nasıl yapacaklarını kestirmek gerçekten çok güç...
Editör: İsveç Gündemi