İstanbul’da gün düzenlenen yarışmaya, 36 farklı ülkeden aşçılar katıldı. Toplam 8 ayrı dalda yapılan yarışma, dünya medyası tarafından da ilgiyle izlendi. Helvacı, aynı zamanda hem yarışmacılara, hem de diğer jüri üyelerine puan verme hakkınını kazanan gözlemci jüri üyesi olarak belirlendi.

Helvacı, yarışma sonrasında İsveç’te yapılacak olan ikinci yarışmada jüri üyesi olarak davet edildi. Kararını şubat ayında vereceğini ifade eden Helvacı, "Uluslararası çapta, çok sayıda davet alsam da, işletmeden uzak kalmak istemiyorum. Gemlik Baba Diyarı, her anlamda rayına oturması ve her gün yükselen başarı grafiği ile bölgede de büyük bir eksiği kapattı. Bu nedenlerle, davete doğrudan cevap vermedim’’ dedi.

Sait Helvacı’nın aile mesleği de aşçılık. Helvacı’nın babasının büyük dedesi İmam Sait, Sultan 2. Mahmut’un Beylerbeyi sarayında baş aşçılığını yapmış. Helvacı, jüri üyeliğinin yanı sıra, dünya çapında 6 ayrı dalda birincilik sahibi olan tek Türk aşçı olma unvanını da taşıyor. Gastronomi, sos, otantik yemekler, ziyafet, tava yemekleri ve işletme yarışmalarında birincilikleri bulunan Helvacı, ödüllerini Çin, Hollanda, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde kazandı.
Editör: İsveç Gündemi