Özellikle yaşlıların kart kullanımı ve banka işlemleri ile ilgili yaşadıkları sorunlar nedeniyle mağduriyetlerin oluşmaya başladığı ve en azından bazı alanlarda nakit para ile alışverişin mümkün olması noktasında çalışmalar yapıldığı duyuruldu.

Son yıllarda İsveç'te nakit paranın giderek azaldığı ciddi seviyeye ulaşırken, hükümetten temel gıda alımlarında nakit kullanılabilmeli çıkışı geldi.

Hükümet yeni bir çalışma kapsamında nakitle alışveriş olanağını güçlendirmek istiyor.

Özellikle gıda başta olmak üzere, akar yakıt alımlarında da nakit kullanılması için çalışma yapılıyor.

C25E9A0A56Dacd34789928342Aa1E6B8

Finansal Piyasalar Bakanı Niklas Wykman, mevcut işleyişin bugün nispeten iyi olsa bile, hiçbir şey yapmazsanız bunun devam edeceğinin garantisi yok ifadelerini kullandı.

Niklas Wykman'a göre, temel olarak bu, hiç kimsenin ödeme yapma olanağından mahrum bırakılmaması ile ilgili.

Yetkili, özellikle yaşlı kesimin kart kullanma konusunda zorlandığını belirtti. Örneğin, kodları kullanmada veya ekranda sayıları görmede zorluk yaşayan bazı sosyal açıdan hassas gruplar veya bazı yaşlı emekliler ve engelliler için nakit para durumunun kolaylık sağlayacağını belirtirken, bu grupların alışverişleri için kolaylık sağlanabilir dedi.

Son günlerde üst düzey savaş riski ile ilgili yetkililerin söylemleri de nakit para kullanımının savaş durumlarında çok büyük öneme sahip olacağı üzerinde duruluyor.

Mevzuata ihtiyaç duyulabilir

Konuyu araştıran Milletvekili Dennis Dioukarev, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'ya saldırmasının ardından nakit çekme işlemlerinin yüzde 30 arttığına dikkat çekti.

Kungsbacka'da bir çift evlerine giren hırsızlar tarafından bağlandı Kungsbacka'da bir çift evlerine giren hırsızlar tarafından bağlandı

- Bunun politikacılara önemli bir sinyal olduğunu söyledi.

Belirli mağazaları nakit kabul etmesi için yasal bir düzenlemenin olup olmayacağı soru üzerine Mali Piyasalar Bakanı: "Eğer bir tür düzenlemeye ihtiyacımız varsa, bakmamız gereken şey budur. Bu temel sorulardan biridir" ifadeleri kullandı.

Nakitle alışveriş yapılabilesi için yapılan araştırmanın 31 Aralık 2024 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor.

Meclis tarafından oylamaya sunulması beklenen tasarının nasıl şekilleneceği merak konusu.

Editör: Semihhan Aydemir