İsveç Dindar Sosyal Demokratlar Parti Genel Sekreteri Monica Fundin Pourshahidi, ''Silahsız  göstericilere hiç bir nedenle hiç bir ülkede üzerilerine ateş açılmaz. İsrail için kara bir gün' dedi. 

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına ve İsrail'in silahsız Filistinlilerden onlarcasını öldürüp binden fazlasını yaralamasına İsveç'tede tepkilere neden oldu.

AA muhabirine konuşan Monica Fundin Pourshahidi '' Eurovision Şarkı Yarışması'nı  İsrail'i temsil eden Netta Barzilai birinci oldu. Ödülü aldıktan sonra Cumartesi gecesi yaptığı açıklamada, ' İsrail'in dünyaya yansıyan olumsuz fotoğrafını değiştirmek için harika bir şans yakaladık'' dedi. İki gün sonra İsrail askeri 50'den fazla göstericiyi öldürdü. 1700 kişiden fazla insanı yaraladı. Ölenler ve yaralananların çoğu çocuk, kadın, gazeteci  ve elektrikili sandalyeye mahkum olan insanlardı'' ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı  Donald Trump'ıda eleştiren Pourshahidi, ''ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'teki büyükelçiliğin açılışı sonrası Tvitter hesabından, 'İsrail için büyük gün. Tebrikler' ifadesini kullandı. Ben kesinlikle Trump'a katılmıyorum.  Silahsız  göstericilere hiç bir nedenle hiç bir ülkede üzerilerine ateş açılmaz. İsrail için kara bir gün' şeklinde konuştu. 

Editör: İsveç Gündemi