İsveç'ten aktivistler, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargoyu delmek amacıyla "Gazze İçin Donanma (Armada for Gaza)" adı verilen girişimle, tekrar denize açılacak.


Gazze İçin Donanma girişimi kapsamında üçüncü tekneyi satın alan aktivistler yazın Gazze'ye doğru yola çıkarak ablukayı delmeyi hedefliyor.
İsveç'in Göteborg, Malmö ve Uppsala kentlerinden yola çıkmaya hazırlanan aktivistler hummalı bir çalışma yürütüyor.
Ship to Gaza Derneği Başkanı Jeanette Escanilla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in ablukasını delmek için Gazze İçin Donanma adı altında bu yaz yola çıkacaklarını söyledi.

Üçüncü tekneyi satın alarak hazırlıkların büyük bölümünü bitirdiklerini söyleyen Escanilla, "Üçüncü tekneyi almaktan çok mutluyuz. Tekne 5 metre uzunluğunda yelkenli. Birçok kişiyle İsrail'in yasa dışı ambargosunu delmek için bir kez daha yola çıkmayı sabırsızlıkla beliyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Escanilla, İsrail'in Gazze ablukasını kırmak için Uluslararası Gazze Özgürlük Filosu'nun da destek verdiğini vurgulayarak, ''İsveç'in Göteborg, Malmö ve Uppsala kentlerinde bulunan limanlardan 2 tekne bir gemi ile yola çıkacağız. Gazze Özgürlük Filosu'na ait tekneler güney Avrupa üzerinden, büyük gemiler de okyanustan Gazze'ye hareket edecek." dedi.

Dernek üyeleri, geçen sene temmuz ayında satın aldıkları 9 metrelik yelkenli tekneye Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead Maguire'nin ismini verirken, aralık ayında da İngiltere'den 20 metrelik bir gemi satın almışlardı.
Editör: İsveç Gündemi