700 kişinin yaşadığı Högsjö koronavirüsten ciddi şekilde etkileniyor. 

Bir hfta içinde köyde üç kişi hayatını kaybetti. Bunlardan ikisinin ileri yaşlarda olduğu bir kadınında 58 yaşlarında olduğu belirtildi.

Koronavirüsten hayatının kaybeden 58 yaşındaki kadının oğlu, günlerce 1177 nolu yönlendirme destek hattını aradığını ancak evde kalmalarından başka hiç bir yardımları olmadığını söyledi.

Köyde bulunan üretici bir fabrika da bir haftada üç kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesi nedeniyle bayrakları yarıya kadar indirdi.

Voith şirketinde çalışan kadının ölümü herkesi çok üzdü denildi.

Oğul, annesinin, köydeki ilk koronavirüsle bağlantılı olarak hayatını kaybeden 80 yaşındaki akrabalarına hastaya gitmeden önce baktığını söyleyerek, yetkililer koronavirüs tespiti yaptıktan sonra annesiyle hiç ilgilenmediklerini söyledi.

Koronavirüs testi pozitif çıkan 80 yaşındaki adam beş gün önce hayatını kaybetmişti. 

Yaşlı adamın hastaneye kaldırılmasından sonra 9 Mart tarihinde annem hastalandı diyen oğul, 6-7 gün boyunca annesinin 40 derece ateşi olduğunu söyledi.

"Defalarca 1177 nolu numaradan yardım için aradım ancak her seferinde bana evde kalın denildi" diyen acılı adam, annesini en son kendi imkanlarıyla hastaneye götürmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Hastanede tedavi altına alınan kadının koronavirüs testi pozitif çıktı ve kadının bir kaç gün içinde de hayatını kaybettiği söylendi.

Öfkeli oğul, "ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Bu tarif edilemez bir duygu. Bir köyde bir hafta içinde üç insan koronavirüs nedeniyle ölüyor ve kimse birşey yapmıyor, insanlar ne yapmaları gerektiğini şaşırmış durumda. Evde duramıyorum, dışarıda deli gibi köyün etrafında bisikletle turluyorum. İçimdeki bu his gitmiyor" ifadeleri kullandığı söylendi.

Editör: İsveç Gündemi