Yoğun kar yağışının Pazartesi itibarıyla yerini yağmur ve zaman zaman karla karışık yağışlara bırakmasıyla özellikle ulaşımdaki koşullar daha zor hale geldi.

Kar yağışı ve soğuk havalar sonucu meydana gelen buzlanmaların birçok su giderini kapattığı bir ortamda aşırı yağmurların su taşkınlığına neden olduğu görüldü.

Çoğu yolda su giderlerinin kapalı olması nedeniyle yolları su bastı ve bu durum ciddi kazalara neden olurken, bunun yanı sıra su taşkınları bazı tramvay ve tren istasyonlarını da etkiledi.

Ülke genelinde birçok noktada ulaşımda aksamalara neden olan yağışlarla ilgili ülke meteoroloji servisi SMHI üst üste uyarılar yayınladı.

Trafik-1

Özellikle sel taşkınlarının olabileceği zorlu hava koşullarında rüzgarın etkisiyle ağaçların kırılarak yollara savrulabileceği de belirtildi.

Olumsuz hava şartları ülkenin çeşitli yerlerinde farklı manzaralara sahne oldu.

70 numaralı yolda trafik saatlerce durdu: Bir anne bebeğiyle dört saat araçta oturdu

Pazartesi akşamı Sala'nın kuzeyindeki 70 numaralı ulusal otoyolda bir kamyonun sıkışması sonucu ulaşım tamamen durdu.

Caroline ve Patrik birkaç saat boyunca 10 haftalık kızları Elvira ile duran trafikte mahsur kaldılar.

Bebeğiyle trafikte mahsur kalan anne durumu "Çok kötü" olarak niteledi.

70 numaralı otoyol Pazartesi günü saat 20.30'dan itibaren tamamen kapatıldı. Salı günü saat 02'ye kadar güney yönünde ilerlemek mümkün olmadı.

Caroline ve Patrik, 10 haftalık kızları Elvira ile birlikte arabalarında mahsur kaldılar.

Annebebek

Aile Sälen'deydi ve Stokholm'e doğru yola çıktılar.

Gece yarısı duruma ilişkin basının sorusunu yanıtlayan anne Caroline, "Akşam 8'den beri burada duruyoruz, bu çok kötü." ifadeleri kullandı. Caroline, İsveç Ulaştırma İdaresi'nin geçmişte bu tür aksamaları nasıl ele aldığı göz önüne alındığında, şimdi daha hızlı ve iyi şekilde bu işleri halletmeleri gerekiyor yorumunda bulundu.

Kurtarma girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı

Polis, saat 20.30 sıralarında bir kamyonun yoldan çıktığı bilgisini aldı. Ancak herhangi bir yaralanma ya da suç şüphesi olmaması nedeniyle olay yerine çağrılmadı.

Kurtarma çalışmalarının uzun sürmesi nedeniyle yol saatlerce kapalı kaldı.

Salı günü saat 02.00'den sonra araç yoldan çekildi ve yol tekrar açılabildi.

Frt

Yeni bir fırtına uyarısı

Yoğun kar yağışı, etkili rüzgar, sonrasında yağmur ve su taşkınları derken, yeni bir fırtına kapıda uyarısı yapıldı.

Pazartesi günkü hava kaosu, yollarda suda kayma sorunlarına ve evlerin su baskınlarına neden oldu.

Şimdi "Jocelyn" fırtınası İsveç'e doğru ilerlediği için yeni zorluklar sizi bekliyor.

Klart meteorologu Lasse Rydqvist, sıcaklık düştüğünde havanın çok buzlu ve kaygan olabileceğini söyledi.

Pazartesi günü İsveç'in güneyinde yağmur yağdı ve kuvvetli rüzgarlar esti.

Batı kıyısı özellikle etkilendi ve acil servisler, suyun mülklere girdiği birçok yerde su baskınlarıyla mücadele etti.

Y1

Ve yakında bir sonraki alçak basınç fırtınası, İrlanda meteoroloji servisi Met Eirann tarafından isimlendirilen Jocelyn fırtınası olarak İsveç'e doğru ilerleyecek.

Jocelyn yarından itibaren İrlanda'da kasırga gücüne ulaşacak ve Çarşamba günü İsveç'e ulaşacak.

Rüzgarlar Çarşamba sabahı Bohu kıyısındaki köylerde en az 25 m/s fırtına şiddetine ulaşabilir. Öğleden sonra Halland ve Güney kıyılarında da aynı güce ulaşacak.

Güçlü rüzgarlar su seviyelerinin devam etmesine ve daha fazla sel riskine neden olacak.

"Bize Britanya Adaları'ndaki kadar güçlü gelmiyor." diyen Klart meteorologu Lasse Rydqvist, ancak çok fazla yağmur yağdığını ve dolayısıyla yeni sel sorunlarına neden olma riskinin bulunduğunun altını çizdi.

Y2

Meteorologun tavsiyesi: "Sağlam çizmeler"

En fazla yağış Västra Götaland'da görülür. Çarşamba günü yaklaşık 20-30 mm yağışla Bohuslän ve Halland muhtemelen zirvede olacak.

SMHI Çarşamba günü Güney Batı Götaland'da sarı uyarı yayınladı.

Yağmur yağışı ve hızlı kar erimesinin birleşimi, hendeklerde ve akarsularda sel riskiyle birlikte yüksek akışlara neden olabilir.

"Şimdi dışarı çıkmak için gerçekten iyi bir lastik çizmeniz olmalı." diyen Lasse Rydqvist, bu sulu kar yağışları sorunlara neden olacak yorumu yaptı.

Sıcaklığın eksi derecelere düşmesiyle birlikte yolların donması da buzlanma riski oluşturuyor.

"Sulu kar aynı zamanda yolları oldukça kaygan hale getirebilir" diyen Lasse Rydqvist, Salı ve Çarşamba günleri yollarda daha dikkatli olmak gerekiyor uyarısında bulundu.

Bu durum elektrik arızalarını tetikler

Şiddetli karla karışık yağmur, diğer şeylerin yanı sıra, elektrik tedariğinde sorunlara neden olabilir.

Lasse Rydqvist, karla karışık yağmurun havai elektrik kablolarının üzerine çökerek sorunlara yol açabileceğini söyledi.

"Jocelyn'le en büyük sorun olacağı yerler özellikle İsveç'in güney kesimleri olacak" diyen Lasse Rydqvist, ancak bunun Norrland'da çok fazla kaymaya da neden olabileceğini sözlerine ekledi.

Jocelyn fırtınası perşembe günü sakinleşecek gibi görünüyor ancak belirsiz hava şartları Ocak ayı sonuna kadar devam edecek gibi görünüyor. Yeni ve istikrarlı bir kış soğuğunun ancak Şubat ayında geri dönmesi beklenebilir.

Çığ tehlikesi

Dağların çeşitli yerlerinde çığ tehlikesine karşı turuncu uyarılar yapıldı. Batı Vindelfjällen, güney Laplandfjällen, güney Jämtlandsfjällen ve batı Härjedalsfjällen'de önemli çığ riski bulunduğu bildirildi.

İsveç'te tren kazası: 3 kişi öldü İsveç'te tren kazası: 3 kişi öldü

Turuncu uyarılar çığ tehlikesi açısından 5 üzerinden 3'tür ve Çarşamba gününe kadar geçerlidir. Tüm dağlarda yumuşak fakat zayıf kar birikmiş olup, karın sertliğine dikkat edilmeli ve dik yokuşlardan kaçınılması rica olunur. Sürüklenen kar, daha büyük ve daha tehlikeli bir çığı tetikleyebilir.

Editör: Semihhan Aydemir