İngiliz bir profesöre göre bu varyanta yakalananlar daha uzun süre hasta kalabilir ve iyileşme süresi uzuyor.

Omikron varyantının çeşitli alt grupları, uzun süredir covid-19'un yayılmasında etkili oldu.

JN.1 şu anda birçok ülkede güçlü bir şekilde artıyor. BA.2.86'nın akrabası olduğu ve ilk olarak Ağustos ayında Lüksemburg'da tespit edilmişti. Tüm dünyaya yayıldığı kabul edilen varyantı yenmek daha uzun sürüyor.

Hem Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de Birleşik Krallık'ta yetkililer bu hafta istatistiklerde JN.1'e yer vermeye başladı çünkü bu en hızlı büyüyen varyanttı. Independent'ın yazdığına göre bu durum Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da izleniyor.

CDC, Cuma günkü güncellemesinde şöyle yazdı: "JN.1'in diğer varyantlarla karşılaştırıldığında hızlı büyümesi, bu varyantın enfeksiyon sayısında kademeli bir artışa yol açıp açmayacağı sorusunu gündeme getiriyor."

Öncülü BA.2.86 ile karşılaştırıldığında JN.1, virüsün hücrelerimizi enfekte eden kısmı olan spike proteininde ek bir mutasyona sahiptir ama aynı zamanda başka genetik değişiklikler de var.

"Muhtemelen daha bulaşıcı"

Cambridge Üniversitesi Profesörü Clare Bryant, Sky News'e verdiği demeçte, JN.1'deki çeşitli mutasyonların "ilginç" olduğunu ve bazılarının pandeminin başlarındaki Alfa ve Beta varyantlarından bu yana fark edilmediğini söyledi.

Bryant: "Tırnak proteinindeki değişiklik muhtemelen daha bulaşıcı olduğu anlamına gelir. Bizim için şu ana kadar en büyük soruna neden olan da bu, bu kadar bulaşıcı bir şeyi kontrol edemezsiniz" dedi.

Sky News'e göre, Manchester Üniversitesi'ndeki profesör arkadaşı Sheena Cruickshank, varyantın iyileşmesinin daha uzun sürebileceğini veya daha ciddi hastalıklara neden olabileceğini ekliyor:

- JN.1'deki mutasyonlardan biri, hücrelere daha iyi tutunma ve bizi daha iyi enfekte etme potansiyeline sahip gibi görünüyor. Bu, bağışıklık sistemini atlatacak mekanizmalarla birleştiğinde bağışıklık sistemimiz için bundan kurtulmanın zor olabileceği anlamına gelir.

Ölü sayısı artıyor

Bu arada New York Times, yeni aşıların başka bir yaygın varyant olan HV.1'e kıyasla JN.1'e karşı etkili olan daha az antikor ürettiğini gösteren bir çalışmaya dikkat çekiyor.

Fred Hutchinson Kanser Merkezi'nden Profesör olan Jesse Bloom, "Aşılama veya yakın zamanda geçirilmiş enfeksiyon riski azaltır ancak tamamen ortadan kaldırmaz. JN.1 veya onunla yakından ilişkili bir virüsün önümüzdeki aylarda küresel olarak baskın hale gelmesi mümkün görünüyor, ancak kesin değil" ifadeleri kullandı.

Ancak Amerikan CDC'si şu ana kadar JN.1'in daha ciddi hastalığa neden olduğuna veya aşıları atlatmakta daha iyi olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını belirtiyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Cuma günkü haftalık raporunda JN.1'in araştırılan covid vakalarının yüzde 5,3'ünü oluşturduğunu gösterdi.

İsveç İlaç Ajansı'ndan doktorlara çağrı: Kilo kaybı için diyabet ilacı yazmayın İsveç İlaç Ajansı'ndan doktorlara çağrı: Kilo kaybı için diyabet ilacı yazmayın

FHM, "JN.1 birçok ülkede hızla artıyor ve şimdi İsveç'te de bir artış görüyoruz" diye yazıyor.

Raporda ayrıca Kovid-19'dan ölenlerin sayısının son haftalarda artmaya devam ettiği belirtiliyor. Stockholm'de 46. haftada istatistiklerde aşırı bir ölüm oranı kaydedildi.

Editör: İsveç Gündemi