UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine giren Türk çay kültürü İsveç’te tüm detayları ile anlatılıyor. 

Türkiye Büyükelçiliği Stockholm İletişim Müşavirliği'ne sekreter alınacak Türkiye Büyükelçiliği Stockholm İletişim Müşavirliği'ne sekreter alınacak

Türk çayı uzmanları Doç. Dr. Gülsün Yıldırım ile Yusuf Pirim, Türkiye'nin Stockholm  Büyükelçilik konutunda düzenlenen etkinlikte, Stokholm Uluslararası Kadınlar Derneği üyelerine Türk çay kültürünü tanıttı.

Türk çay kültürünün özelliklerini anlatan Yusuf Pirim 21 Kasım'da yapılan etkinlikte  çay demleme ve ikram şekillerini aktardı. Baklava, simit, akide şekeri gibi ikramlarda bulunularak, çay eşleştirmesi yapıldı. Yuchi Pirim geleneksel üretim bitki çayları hazırlayarak davetlilere tattırdı. 

Türk çayının yanısıra, Türk kahve kültürünün tanıtımı için de 22 Kasım günü ayrı bir etkinlik düzenlendi. Sözkonusu etkinliğe İsveçli gastronomi ve seyahat içerik üreticileri iştirak etti. Dr. Nihal Bursa, Türk kahve kültürünün tarihi, Avrupa’ya yayılması, Osmanlı sarayında kahvenin yeri ve günümüzdeki Türk kahve geleneğine değinen bir sunum yaptı. Katılımcılar ayrıca, Dr. Nihal Bursa ve eşi Murat Bursa’nın eşsiz Türk kahvesi koleksiyonundan parçaları görme fırsatı buldu.

Öte yandan, uzmanlar Stokholm Gastronomi Konferansı kapsamında Türk kahve ve çay geleneklerine dair sunum yaptılar. Bu çerçevede düzenlenen özel bir oturumda, farklı çeşitleriyle Türk kahvesi ve çayı katılımcılara ikram edildi. Böylelikle, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Türk kahve ve çay geleneğimiz Stokholm’de bir hafta boyunca tanıtıldı.

Editör: İsveç Gündemi