Acil servislerde saatlerce doktor beklemenin ötesinde ambulans görevlilerinin zaman zaman keyfi davranıp hastayı almaması ölümcül sonuçlar doğuruyor.

En büyük şikayetlerin olduğu İsveç sağlık hizmetine bir yenisi daha eklendi.

İsveç'in Sollefteå bölgesinde diyabet hastası olan 25 yaşındaki genç kızın ambulansla hastaneye kaldırılması için acil servis arandı.

Basında yer alan habere göre gelen ilk ambulans hasta ve ailesinin telaşı karşısında kendisini baskı altında hissettiği gerekçesiyle hastayı almayı red ederek çekip gitti. Bunun üzerine bir kez daha ambulans çağıran aile, çağrılarına birkaç saat sonra gelen ambulansın genç kızı yine almadan geri gittiği söylendi.

Bunun üzerine genç kızın ailesi kendi başının çaresine bakmak için hasta kızlarını alarak acil servisin yolunu tuttu.

Acil servistede bir kaç saat bekleyen aile, genç kızın ölümle pençeleştiğini fark eden bir doktorun harekete geçmesiyle genç kızın son anda kurtarıldığı belirtildi.

İki gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren ve komada zaman geçiren genç kız olayla ilgili şikayetini bildirdi.

2014 Aralık ayında meydana gelen olayla ilgili sağlık müfettişlerinin başlattığı araştırma raporu bugün açıklandı.

Araştırmanın raporu ayrı bir trajedi!
Sağlık müfettişlerinin yaptığı araştırma sonucunda ilk ambulanstaki hemşirenin sertifikasız ve hiç bir mesleki bilgisi olmayan bir çalışan olduğunu söyledi.

Trajedi devam ediyor:
İkinci ambulansın gitmemesi ilk ambulansın hastayı kabul etmemesi nedeniyle saatlerce gitmediği belirtildi. Saatler sonra hastaya ulaşan ikinci ambulans ise diyabetik hastası olan genç kızın kendi çalıştıkları branşta olmadığı gerekçesiyle hastayı red ettiği belirtildi.

Sollefteå İlçe belediyesinde yaşanan bu sağlık skandalı üzerine diyabetik hastalarla ilgilenmek üzere yeni bir oluşuma gitmeye karar verdi.

Tüm bunlar yaşanırken genç kızın yaşadığı korkunç olayın sorumluları hakkında her hangi bir hukuki işlem yapılıp yapılmayacağına dair bilgi bulunmuyor.

Editör: İsveç Gündemi