Toplumda oldukça az nakit para kullanımı olduğundan İsveç’te artık işletmelerin nakit para ile ödeme seçeneğini kaldırmasına izin veriliyor. Böylece İsveç’te ödeme piyasası Swish gibi özel ödeme uygulamalarının tekeline geçecek.

İsveç’te paranın tamamen özelleştirilmesini önlemek adına muhtemelen e-Krona olarak adlandırılacak bir kripto paraya ihtiyaç duyulacağı tahminleri de gündeme geldi.

2010-2018 yıllarındaki verilere göre, İsveç’te dolaşımdaki nakit arzı 95 milyar SEK’den 55 milyar SEK’e kadar düşmüş durumda. Bu, hükümetin matbaa makinelerini kapattığını ve fiziki olarak paranın dolaşımdan çıktığını gösteriyor. Ayrıca İsveçli yasamacılar, toplumun nakit paradan kripto para birimlerine geçişini sağlamak amacıyla bankaların ve diğer işletmelerin de nakit para ile ödeme seçeneğini kaldırmasına izin verdi.

İsveç’te nakit para kullanımı tamamen biterse insanların üçüncü taraf ödeme ağları olmadan mal veya hizmet satın alması artık mümkün olmayacak. Bu durum İsveç vatandaşlarını ödeme işlemlerinin iptali, donması ve kendi paralarını kullanmak için ücret ödemek gibi durumlara maruz bırakıyor. Ayrıca İsveçli vatandaşlar, İsveç’te ödeme yaparken mahremiyetlerini tehdit eden müşterini tanı (KYC) politikalarından geçmeye zorlanacak. Belki de en önem arz eden olumsuzluk, İsveç vatandaşlarının artık kendi paralarını tam olarak kontrol edemeyecek olmaları diyebiliriz.

e-Krona Öne Çıkıyor
Bu durum iki şekilde çözülebilir. Birincisi, hala nakit kullanmak isteyen İsveç vatandaşları ABD doları veya euro kullanabilirler ancak bu restoranlar veya diğer yerel işletmelerde kullanmak için pek iyi bir yöntem sayılmaz. En ideal çözüm, İsveç’in yerel kripto parası e-Krona gibi görünüyor. İsveç’te SEK ile dijital ödeme kabul eden işletmeler kolaylıkla e-Krona kabul etmek için donanımlı hale getirilebilir.

E-Krona ve normal bir dijital SEK ödemesi arasındaki fark, vatandaşların kişisel anahtarlar sayesinde e-Krona’larının tam kontrolüne sahip olacak olmaları ve ödeme işlemlerinde iptaller, donmalar veya ücretler konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak olması. İsveç’te nakit para kaybolurken e-Krona özellikle, yaptıkları herhangi bir satışta ters ibraz alma riskiyle karşı karşıya olan İsveçli tüccarlar için yararlı olacaktır.

https://kriptokoin.com/isvecte-nakit-para-kullanimi-hizla-kaybolurken-e-krona-one-cikiyor/

Editör: İsveç Gündemi