Haberde, Erdoğan'ın uzun süredir tek başına Mursi'yi savunduğunu ve batı dünyasını yaşananlar karşısında sessiz kalmakla suçladığı belirtti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden (Human Rights Watch)  yapılan açıklamada, Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında mahkemenin elinde hiç bir delil olmadan siyasi bir karar alınarak, Müslüman Kardeşleri sindirmeye çalıştığını ifade etti.

Uluslararası Af Örgütü Amnesty ise karar sonrası yaptığı açıklamada, Mısır mahkemesinin Mursi ve Müslüman Kardeşler'in üst düzey yöneticilerinin bulunduğu 100 kişiye idam cezasına çarptırarak "çok aşağılık bir karar aldığını" belirterek karara tepki gösterdi.

İsveç devlet televizyonu SVT'nin Ortadoğu muhabiri Stina Blomgren de, Mısır Mahkemesi'nin son yıllarda rekor idam kararı vererek Müslüman Kardeşler'i yok etmeye odaklandığını ve mahkemenin tamamen politik kararlar alarak tiyatroya döndüğünü kaydetti.

  Ayrıca haberde, uluslararası baskılar nedeniyle Cumhurbaşkanı Mursi'nin idamından geri adım atılacağı yönünde ciddi bir beklenti olduğuna bildirildi.
Editör: İsveç Gündemi