Arabuluculuk Enstitüsü (Medlingsinstitutets)'nün döngüsel ücret istatistikleri sonuçlarını işlemesine göre, Eylül 2022'de tüm ekonomideki ücret artış hızının, istatistikler kesinleştiğinde yüzde 2,8'e ulaşması bekleniyor. Ön istatistiklere göre Eylül ayında ücretler yüzde 2,6 arttı.

Ancak tüketim maliyetleri ve enflasyon nedeniyle ücret artışları enflasyon karşısında  yüzde 6,9 ​​azaldı.

Eylül ayında ortalama ücret yüzde 2,8 arttı, ancak aynı zamanda tüketici fiyatları da yüzde 9,7 arttı (değişen ipotek faiz maliyetleri hariç tutulursa).

Medlingsinstitut'un makroekonomisti Petter Hällberg bir basın açıklamasında, maaşların fiyatlardaki artış eğilimini takip etmediğini ve çok geride kaldığını söyledi.

Küresel enflasyonun yavaşlamasıyla uluslararası satın alma ve birleşmelerin artması bekleniyor Küresel enflasyonun yavaşlamasıyla uluslararası satın alma ve birleşmelerin artması bekleniyor

Mortgage faiz maliyetlerinin etkileri de dahil edildiğinde maaşlara yapılan zamlara karşı, reel olarak alınan zamla birlikte vatandaşın cebindeki para yüzde 8 azaldı.

Petter Hällberg, "Enflasyon hızlı yükselişe sahip olduğu sürece satın alma gücü bozulmaya devam ediyor. Ne İsveç'te ne de diğer karşılaştırılabilir ülkelerde ücretler fiyatlara ayak uyduracak şekilde gelişmedi." dedi.

RAPORU BURADAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Editör: İsveç Gündemi