İsveç'te, Sol Parti'nin İran asıllı milletvekili Amineh Kakabaveh, sosyal medya hesabından Müslümanlara hakaret eden ırkçı bir video paylaştığı için partisinden uzaklaştırılarak, kısa süreliğine siyasete ara verdi.

Sol Parti (Vänsterpartiet) internet sayfasında yayınlanan duyuruda, ''Milletvekilimiz Amineh Kakabaveh'la varılan karşılıklı anlaşma sonucu bir süreliğine açığa alınarak, siyasi çalışmaları sonlandırıldı.'' ifadelerine yer verildi.Duyuruda, Kakabaveh'ın "Dikkatsizlik ya da kendi hatamla bir yanlışlık yaptım. Bu yüzden özür diledim. Parti yönetiminin güvenini tekrara kazanmaya çalıştım. Özürüm parti yönetimi tarafından yeterli bulunmadığından siyasete ara veriyorum. Yaptığım hata, ırkçılık ve İslamofobiye karşı çalışmalarımın tümüne zarar verdi.'' şeklindeki açıklamalarına da yer verildi.

Ayrıca partinin resmi sayfasından Stockholm İl Örgütü imzasıyla yayınlanan farklı bir açıklamada da '' Bizim Amineh Kakabaveh'e güvenimiz kalmadı. Irkçı söylemleri yayarak, partinin değerlerine zarar veriyor. Biz parti olarak ırkçılığın yalanlarla genelleştirilerek yayılmasına karşıyız.'' ifadeleri kullanıldı.- PKK'nın terör örgütü listesinden çıkarılmasını istemişti

Kakabaveh, geçen hafta Norveçli ırkçı bir grubun video paylaşım sitesinden yüklediği sahte görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşmış ve kamuoyunda büyük tepki almıştı. Videoda Somali'de dini bir sohbet sırasında çekilen görüntülerin, İsveç devlet televizyonu SVT'nin sahte logosu ve alt yazısıyla birlikte yayınlanarak bütün Müslüman ve Somalililer "Tecavüzcü, hırsız" gibi gösterilmişti.

Öte yandan Türkiye karşıtlığı ile de bilinen Kakabaveh, geçen ay PKK terör örgütünün İsveç'te terör örgütü listesinden çıkarılması için bazı milletvekilleri ile önerge hazırlamış, önerge mecliste reddedilmişti.
Editör: İsveç Gündemi