Ingvar Kamprad, 1943 yılında IKEA’yı bir posta ile sipariş işi olarak kurduktan sonra İsveçli şirket, her kesimden insanın satın alabileceği evle ilgili her türlü eşyayı sağlayan, global olarak milyar dolarlık bir kuruluşa; hatta bir pop kültür ikonuna, beyin takımına, inovasyon makinesine, insani bir organizasyona ve kısmi lokantacıya dönüştü. Görüldüğü üzere markanın bir müze oluşturmak için zengin bir konu çeşitliliği var.

30 Haziran’da IKEA’nın kurulduğu yer olan, kuzey İsveç’in Älmhult kentinde açılacak müzede aslında çok şaşırtıcı bir şey yok ama Ikea fanları için şirketin 73 yıllık tarihini ve gelişimini yansıtan önemli bir koleksiyon olacak gibi görünüyor.

Ikea’nın en çok satan iki ürünü Billy raf ve Klippan kanepe gibi şirketin çeşitli ürünleri müze içindeki yerleştirmelerde yer alacaklar. Küratörler, gerçek anlamda bir tarihi tanıklık sağlamak amacıyla hiçbir şeyi yeniden üretmedi ya da yeniden basmadılar. Hatta kendilerinde mevcut olmayan bazı parçalar için müşterilerine çağrıda bulundular.


 

Ikea köftelerinin bile bir galerisinin bulunduğu bu müze Älmhult’a turist çekme misyonunun önemli bir parçası. Ikea ayrıca daha çok ziyaretçi alması için oradaki otelini yeniden onarıyor ve genişletiyor. İsveç’in bu uzak kentine kaç kişi müzeyi ziyaret etmek için gider, tahmin etmek zor ama gidenlerin, dünyanın –nedense- en ünlü modern markasının tarihine renkli mi renkli ve tatmin edici bir yolculuğa çıkacakları kesin.

 

Editör: İsveç Gündemi