2023 yılında ülkedeki 290 belediyeden 162'si rekor düzeyde ankete katıldı. Diğer şeylerin yanı sıra, 68.000 ile 72.000 arasında kişi toplumdaki güvenlikle ilgili çeşitli soruları yanıtladı.

İstatistik İsveç'in anket lideri Linda Emanuelsson, bu yılki vatandaş anketinde yüzde 36'sının kimlik hırsızlığına maruz kalmaktan endişe duyduklarını söyledi.

Güvenlik sorunları arasında endişe duyanların yüzdesi açısından ikinci sırada, ankete katılanların yaşadığı belediyelerde terör eylemlerinin yaşanacağı endişesi de yer alıyor.

Yüzde 28'i belediyede terör eyleminin yaşanacağından endişe ediyor. Neredeyse yüzde 25'i şiddet içeren suçlara veya şiddet tehditlerine maruz kalmaktan endişe ediyor.

Cinsiyet farklılıkları

Listenin en altında çevrimiçi tehdit ve tacizin yanı sıra cinsel taciz veya benzerine maruz kalma endişesi yer alıyor. Ancak yanıtlar cinsiyete göre ayrıştırıldığında belirgin farklılıklar görülüyor.

"Her beş kadından biri, yani yüzde 20'si cinsel tacize uğramaktan endişe ediyor." diyen Linda Emanuelsson, erkeklerde bu oranın yüzde 6 olduğunu söylüyor.

- Vatandaş anketindeki yanıtlara göre kadınlar genellikle güvenlik konusunda daha fazla endişe duyuyor. Soru ne olursa olsun, kadınların erkeklerden daha büyük bir yüzdesi endişeli olduklarını söylüyor.

İsveç, terör örgütü PKK ile mücadeleye devam edecek İsveç, terör örgütü PKK ile mücadeleye devam edecek

Vatandaşların 2023'te toplumdaki güvenliğe bakışı
 

Editör: Semihhan Aydemir