En son istatistiklere göre, İsveç nüfusunun yüzde 14,2'si düşük ekonomik standartlara sahip hanelerde yaşıyor.

Hanehalkı arasındaki gelir farklılıklarının aynı şekilde belediyeler düzeyinde de görüldüğü belirtildi.

İstatistik araştırmacısı Johan Lindberg, ülkedeki 290 belediyeden 216'sında düşük ekonomik standarda sahip hanelerde yaşayanların oranının 2015 ile 2021 arasında arttığını söyledi. Aynı zamanda, 198 belediyede yüksek ekonomik standarda sahip olanların oranı arttı

Bazı belediyelerde, her şeyden önce yüksek mali standartlar açısından değişikliklerin çok küçük olduğu ifade edildi. Mali standartların yüksek olduğu bölgelerde gelir farklılığının en az yüzde 0,5 puanlık bir artışla, 2015–2021 yılları için aşağıdaki gelişme görülmektedir:

Düşük ekonomik standarda sahip hanelerdeki insanların oranı, İsveç belediyelerinin 170'inde artarken, 36'sında azalma gösterdi. Aynı zamanda, mali standardı yüksek hanelerde yaşayanların oranı 73 belediyede artarken, 8 belediyede azaldığı görüldü.

- Genel olarak, ekonomik standardı düşük olan gruplar, standardı yüksek olan gruplardan daha fazla büyümektedir. Hällefors belediyesinde düşük ekonomik standartlara sahip hanelerde yaşayanların oranı, 2015 yılında yüzde 19'un biraz üzerindeyken 2021 yılında bu oran yüzde 26'ya yükseldi.

- "Danderyd ve Lidingö, hem 2015'te hem de 2021'de ülkedeki en büyük gelir farklılıklarına sahip olarak görüldü. Ancak bu yıllarda farklar aslında en çok Dorotea'da oldu" diyen Johan Lindberg, en büyük gelir farklılıklarına sahip 20 belediyeden sadece Gnosjö'de düşüş olduğunu söyledi.

Artan gelir

Hanehalkının mali standardı, 1990'ların ortalarından bu yana her yıl artan toplam kullanılabilir gelirlerine göre hesaplanıyor. Ancak durum belediyelerde farklı görünüyor.

İsveç'te en çok kullanılan ödeme sistemi Klarna iflas edebilir İsveç'te en çok kullanılan ödeme sistemi Klarna iflas edebilir

- En küçük artışlar Eda, Sigtuna, Högsby ve Hultsfred'de oldu. Bu belediyelerde, medyan hane geliri 2015 ile 2021 arasında yüzde 0,5-1,5 arttı.

En büyük artış yaklaşık yüzde 11 ile Båstad'da gerçekleşti.

- Burada medyan harcanabilir gelir bu yıllarda fiilen azaldı. Strömstad'da, esas olarak 2020-2021 pandemi yıllarında yaşanan düşüş nedeniyle yüzde birin biraz üzerinde düştü.

Tüm belediyelere ilişkin istatistikler

2015–2021'de düşük ekonomik standarda* sahip hanelerdeki insan oranının en çok arttığı ve azaldığı belediyeler.

*Gerçekleşen kazanç/kayıplardan kaynaklanan sermaye kazançları hariç.

2015–2021'de mali standardı yüksek* hanelerdeki insan oranının en çok arttığı ve azaldığı belediyeler

*Gerçekleşen kazanç/kayıplardan kaynaklanan sermaye kazançları hariç.

Hanehalkı kullanılabilir medyan gelirinin* 2015–2021 döneminde en çok ve en az arttığı belediyeler

*Gerçekleşen kazanç/kayıplardan kaynaklanan sermaye kazançları hariç.

Gini katsayısına göre gelir farklılıklarının* en çok arttığı ve azaldığı belediyeler 2015–2021

*Gerçekleşen kazanç/kayıplardan kaynaklanan sermaye kazançları hariç.

Editör: İsveç Gündemi