Salı günü başlayan yağışlar Çarşamba günü yoğunlaşarak ülke genelinde ulaşımı durma noktasına getirdi.

Bazı şehirlerin raylı sistemleri ile olan bağlantılar kesildi. Havayolu uçuşlarında aksamalar meydana gelirken, kara yollarında çok sayıda kaza ve kırsallarda insanlar evlerinden çıkamaz hale geldi.

Tüm bu olumsuzluklar yaşanırken, SMHI uyarılarını sürdürüyor.

Yapılan son uyarılarda şunlara dikkat çekildi:

- Yoğun kar yağışı ve kuvvetli rüzgar yurdun birçok yerinde trafiğin aksamasına neden oluyor.

- Hem batı kıyısında hem de Norrland kıyısında trafik büyük ölçüde olumsuz etkileniyor.

- İsveç Ulaştırma İdaresi hazırlıklarını artırdı, zorluklara karşı uyarıda bulunurken, yola çıkmayı planlayanların da durum hakkında bilgi alması isteniyor.

- Fırtınanın gece boyunca devam etmesi bekleniyor ve Perşembe gününe kadar SMHI tarafından çeşitli uyarılar yapıldı.

94198E1C C96D 468D Bd78 515161A2265A

Demiryolu seferlerinde aksamalar

Nässjö ve Bodafors arasındaki geçiş arızasının ardından Malmö ve Stockholm arasında ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

- Malmö ile Stockholm arasındaki Snälltåget'te bulunan bir yolcu, Nässjö'nün dışında iki saat boyunca hareketsiz durduk, dedi.

İsveç Ulaştırma İdaresi, yeniden karla kaplanan ve trenleri durma noktasına getiren raylarda kar temizlemeleri için personel çağırdı.

Aksamadan Stockholm, Malmö ve Kopenhag arasındaki beş SJ treni de etkilendi.

Trenlerin yürütme akslarında soruna neden olan kar yağışı trenin yolda kalmasına neden oluyor. İsveç Ulaştırma İdaresi yolda kalan trenleri güzergahlara ulaştırmak için daha fazla personeli göreve çağırdı. SJ'nin basın sözcüsü Dan Olofsson, kar yağışının aşırı ve uzun sürdüğünü ifade etti.

Sassss

Paletli Vagonlar Örnsköldsvik'e doğru yola çıkıyor

İsveç Ulaştırma İdaresi, Örnsköldsvik'teki fırtınayla başa çıkmak için ekstra kaynak seferber etti.

- Borlänge'den Örnsköldsvik'e doğru yola çıkan iki paletli vagonumuz var ve acil servislerin ihtiyaç duyması durumunda hazır olmaları gerekir dendi.

Firtina

İsveç'te vaşak avı başladı İsveç'te vaşak avı başladı

E20'de tır kazası, trafik kilitlendi

Örebro'nun güneyinde E20 otoyolunda bir kamyon yoldan çıkarak devrildi.

Kaza trafiği büyük ölçüde etkiledi.

İsveç Ulaştırma Ajansı'nın tahminine göre trafik ancak bu gece saat 05.00'ten itibaren normale dönebilecek. O zamana kadar trafik 690 numaralı ilçe kara yolu üzerinden yönlendirilecek.

Firtina1111

E6 'da kamyonlar birbirine girdi ulaşım durdu

İsveç Ulaştırma İdaresi, Strömstad zirvesinde E6 otoyolunda iki kamyonun çarpıştığını açıkladı.

Kaza nedeniyle her iki yönde de trafik durdu. Ulaştırma Ajansı yolun ne zaman tekrar açılacağına dair net bilgi veremeyeceğini söyledi.

Trafikverket: Uyardı ve kuzeyi işaret etti

Trafikverket'in basın müdürü Bengt Olsson, "Bugün zor olan pek çok yer var" ifadeleri kullandı.

Şimdi dikkatler kuzeye çevrildi.

- Şiddetli kar fırtınasının bundan sonra nereyi vuracağını merakla bekliyoruz. Görünüşe göre kuzeydoğuya doğru gidiyor ve sonunda Baltık kıyılarına doğru yol alıyor.

İsveç Ulaştırma İdaresi, Sundsvall'da ve hemen kuzeyinde yaşayan insanlara sabah trafiğinde dikkatli olma çağrısında bulunuyor.

- Bengt Olsson, Sundsvall civarında ve kuzeyinde yaşıyorsanız ve yerel meteorologların sunumlarını dinliyorsanız rahat olun, diyor.

Batı kıyısı Çarşamba sabahı şiddetli bir fırtınaya maruz kaldı ve bunun sonucunda birçok kaza yaşandı ve trenler iptal edildi.

Fırtına şu anda ülkenin yukarısına doğru ilerliyor. Yoğun kar yağışı ve kuvvetli rüzgar birçok yerde ciddi trafik sorunlarına neden oluyor.

Norrland sahili boyunca turuncu bir uyarı yayınlandı. Sürekli kar yağışı ve kuvvetli rüzgar, Härnösand'dan Umeå'ya kadar hâlâ sorunlara neden olabiliyor.

İsveç Ulaştırma İdaresi, Yüksek Sahil Köprüsü'nün kapatılmasının gerekebileceği konusunda uyardı.

"Saniyede 30 metreye varan rüzgar hızlarını alabildiğimizde elbette Yüksek Sahil Köprüsü de kritik önem taşıyor." diyen Karin Netterman, en kötü durumda güvenliği garanti altına almak için araçları yeniden yönlendirilmeye zorlanabiliriz ifadeleri kullandı.

Uyarı: Sorun olacak

İsveç Ulaştırma İdaresi sürücüleri önümüzdeki 24 saatin zorlu geçeceği konusunda uyardı.

Bir basın bülteninde "Başta Västernorrland olmak üzere Västerbotten'in güney kesiminde hem ana hem de tali yollarda erişilebilirlik sorunları" olduğu uyarısı yer aldı.

- Kuzey Bakım Bölgesi bölüm müdürü Karin Netterman, bölgede sorunlara neden olacak kuvvetli rüzgarlarla birlikte çok fazla kar beklendiğini söyledi.

Hazırlıklar yüksek, durumun kötüleşmesi durumunda kar temizleme araçlarının yanı sıra çok sayıda paletli araç da hazırda bekletildi.

- Herkesi İsveç Ulaştırma Ajansı'nın trafik bilgilerini ziyaret ederek trafik radyosunu dinlemeye ve eğer trafiğe çıkmak zorunda kalırsanız yollardaki durum hakkında bilgi almaya davet ediyorum dedi.

Fırtınalı rüzgarlar ve karla karışık yağmur

Öğleden sonra fırtına Mälardal bölgesini sert bir şekilde vurdu ve Stockholm öğleden sonra en zor anları yaşayacak ve rüzgarlar Stockholm ve Gotland dışında saniyede yaklaşık 25 metre fırtına gücüne ulaşabilecek.

- SMHI meteorologu Mattias Lind, önümüzdeki birkaç saatin Stockholm ve Uppsala çevresinde yoğun kar yağışı nedeniyle oldukça zorlu geçebileceğini, ancak akşama doğru fırtınanın Norrland kıyılarına doğru yolunu bulacağını söyledi.

Firtina1

SMHI'nin gün için uyarıları

Norrland sahili - sarı ve turuncu uyarı

Sert rüzgar ve sürekli kar yağışı kaymalara ve sürüklenmelere neden olabilir; yollarda erişim çok sınırlıdır. Västernorrland kıyılarındaki fırtına köyleri olumsuz etkileyecek.

Gotland - sarı uyarı

Kar ve kuvvetli rüzgarlarla birlikte etkisini gösterecek. Yollar kapanabilir ve toplu taşımayı geciktirebilecek toplam 5 ila 10 santimetre arası şiddetli karla karışık yağmur bekleniyor.

Fjällen - sarı uyarı

Kuvvetli rüzgar ve kar yağışı en kuzeydeki Jämtlandsfjällen'den güney Norrbottensfjällen'e kadar, Kalffjällen'de en kötü olacak. Kırsallarda insanlar evlerinde kalmalı.

Denizde - sarı uyarı

Bothnia Denizi, Kuzey Kvarken, Baltık Denizi ve Åland Denizi'nde fırtına uyarısı. Kuzeyde de buzlanma uyarısı var.

Vänern - sarı uyarı

Buzlanma tehlikesi nedeniyle gemiler uyarıldı.

Fırtına Perşembe gününe kadar sürecek gibi görünüyor ve İsveç Ulaştırma Ajansı sürücüleri yollara çıkmadan önce iki kez düşünmeye ya da hiç dışarı çıkmamaya davet etti.

Klart meteorologu Lasse Rydqvist, çoğu bölgede yerel olarak 30 veya daha fazla 30 santimetre kar olabileceğini söylüyor.

Lasse Rydqvist, fırtınanın şiddetlenmesi nedeniyle ülkenin diğer bölgelerinde de rüzgar ve kar yağışı uyarılarının yapılmasının iyi olduğunu düşünüyor.

Kar örtüsü nedeniyle sürüş sırasında görüş mesafesinin azalması riski vardır" diyen Lasse Rydqvist, havanın çok soğuk olduğunu ve karın kolayca uçuşmaya başladığını söyledi.

Editör: Semihhan Aydemir