Fon Şirketleri Derneği'nin "aktif tasarruf sahipleri" olarak adlandırdığı fon sahipleri paralarını hareket ettirdi. Hedge ve kısa süreli fonlar olarak değer kazanırken, öz sermaye fonları, karma fonlar ve uzun vadeli fonlarda önemli kayıplar yaşandı. 

AB, Frankfurt'ta kara para aklama ile mücadele kurumu kuracak AB, Frankfurt'ta kara para aklama ile mücadele kurumu kuracak

Fon Şirketleri Birliği'nde tasarruf ekonomisti olan Philip Scholtzé, aktif tasarruf sahipleri çoğu durumda paralarını riskli varlıklardan ve öz sermaye fonlarından uzaklaştırır ve daha güvenli olduğunu düşündükleri şeyi satın alır diyerek buna örnek olarak: Hedge ve sabit getirili fonları işaret etti.

Eylül ayında İsveç fon varlıkları 368 milyar SEK düşerken, Stockholm Menkul Kıymetler Borsası yüzde 7'nin üzerinde kayıp yaşadı.

Philip Scholtzé, aktif tasarruf sahipleri olarak hareket etmek ve parayı taşımak, tarihsel olarak getiri sağlayan bir şey değildir yorumunda bulundu.

Scholtzé, "Aksine, hareketlerde gördüğümüzün tersini yapmak daha iyi gibi. Piyasa zorlaştığında, iyi satın alma fırsatları yaratılır, ancak o zaman dipte mi yoksa bir süre daha devam edip etmeyeceğini bilemezsiniz. Aylık birikime bu kadar önem vermemizin nedeni de bu, fonlarda duranların durumlarını korumaları daha mantıklı olabilir" dedi.

Piyasa dalgalanmalarında genellikle yüksekten alım yapanların panik satışı yaparak zarar yaşadıklarını belirten uzman, piyasaların yüksek dalgalı olduğu zamanlarda mevcut pozisyonu korumak önemlidir ifadeleri kullandı.

Editör: İsveç Gündemi