İsveç Emlak İstatistikleri'nin son rakamlarına göre, Aralık ayında ülke genelinde apartman daireleri ve villa fiyatları yüzde bir oranında düştü. Ülkenin metropol alanlarında Aralık ayında yüzde bir ile iki arasında düşüşler kaydedildi.

Yıllık bazda fiyatlar apartmanlarda yüzde 1 oranında artarken, villalarda aynı oranda düşüş yaşandı.

"İller arasında yıllık bazda fiyat eğilimi oldukça geniş bir yayılım göstermektedir." diyen Svensk Mäklarstatistik'in iş geliştirme müdürü Hans Flink, Värmland'daki yüzde 16'lık artışlardan Jämtland'daki yüzde 30'luk düşüşlere kadar bir aralık olduğunu söyledi.

Fiyatlar 2020 seviyelerinde

Konut fiyatlarındaki düşüş, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaş açmasının ardından Nisan 2022'de başladı ve bunu artan enflasyon ve artan politika faizleri takip etti.

Hans Flink, ülkedeki konut fiyatlarının 2020 salgın yılındaki seviyelere geri döndüğünü belirtiyor.

- Konut hakları şu anda Ağustos 2020 ile aynı seviyede, konut fiyatları ise Kasım 2020 seviyesinde.

Aralık ayında yüzde 2 daha az daire satıldı. Villa satışları ise yüzde 6 arttı.

"Daha uzun vadeli planlama yapabiliyoruz"

2023'te satılan konut sayısı son yıllara göre önemli ölçüde azaldı. Bir önceki yıla göre satılan apartman dairesi sayısı yüzde 14, villa sayısı ise yüzde 7 azaldı. İstatistikler, anlaşma sayısının üst üste ikinci yıl düştüğünü gösteriyor.

Mäklarsamfundet CEO'su Oskar Öholm, bir yorumunda "Yapılan anlaşmalar da daha uzun sürdü" diyor.

Mäklarsamfundet açısından bu yıl hem riskler hem de fırsatlar sunabilecek gibi görünüyor.

Gurbetçi Şaban filmi gerçek oldu: Almanya'yı soyup soğana çevirdi Gurbetçi Şaban filmi gerçek oldu: Almanya'yı soyup soğana çevirdi

Oskar Öholm, "İleriye baktığımızda, geri dönüşün hem lehine hem de aleyhine konuşan faktörler var. Büyük bir bastırılmış hareket ihtiyacı var ve muhtemelen faiz oranlarının zirvesindeyiz. Artık hane halkı konut finansmanını daha uzun vadeli planlayabiliyor" dedi.

Evfiyatlari

Editör: Semihhan Aydemir