Özellikle üç boyutlu yazıcıların yapay uzuv ve organ üretiminde gösterdiği başarıyla birlikte, teknolojinin insan hayatına olan inanılmaz etkinin nerelere varabileceğine tanık olduk.

Halihazırda devam etmekte ve gelişmekte olan bu teknolojinin yanı sıra geleceğimizde kaçınılmaz bir robotikleşme süreci var. Şu aşamada “Robotlar hangi sektörleri ele geçirerek işçilerin yerini alacak?” kaygısı konuşulurken, sağlık sektöründeki gelişmeler bir o kadar olumlu yönde devam ediyor. İsveç merkezli Robotics Care tarafından hayata geçirilen Poseidon, engelli, bakıma ihtiyaç duyan hasta ve yaşlıların yaşadığı duş alma problemini tamamen ortadan kaldırıyor.

Kolay ve pratik kullanım Şimdilik prototip niteliğinde olan Poseidon, geliştirildiği yer olan İsveç’teki Karlstad Üniversitesi‘nde ihtiyaç sahipleri üzerinde pilot proje kapsamında test ediliyor. Geliştirici ekibin videoda da paylaştığı gibi kullanımı oldukça kolay olan cihazda her şey isteğe göre ayarlanabiliyor. Elektronik olarak hareket eden ergonomik koltuğa oturulmayla birlikte başlayan süreçte, kişi aynı şekilde duş alanının sınırları içerisine alınıyor. Su geçirmez parçaların kullanıldığı Poseidon’da aranan her şey tek bir kumanda üzerinde kontrol ediliyor.

Hareket ettirilebilen duş başlığıyla birlikte 10 farklı su ve dört farklı şampuan çıkış noktası sayesinde vücudun her noktasına erişim sağlanabiliyor. Özellikle bakımevilerinde gerçekleşen kazaları neredeyse sıfıra indirecek olan Poseidon’la sadece 10 dakikada duş alma işleminin tamamlanabiliyor olması da ciddi bir zaman kazancını da beraberinde getiriyor. Önümüzdeki süreçte yaygın bir şekilde kullanılması beklenen cihazın fiyatıyla ilgili henüz bir bilgi paylaşılmış değil. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez. 

Editör: İsveç Gündemi