İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, olağan üstü hava sıcaklığından kötü etkilenen ineklerinde serinlemeye ihtiyaç duyacağından bu sene Vaxjö kentinde bulunan Storra Pene adlı çıplaklar kampına ineklerin girmezine izin verildiği belirtildi.

Bölgeye yakın çiftçilerin ineklerini çıplaklar kampının bulunduğu sahile bırakması sonucu kampı kullanan nüdistlerin, Vaxsö belediyesine ineklerin kampa girmesinin yasaklanması için girişimde bulundu. Nistler'in ''İneklerin insan sağlığını tehdit edici  bakteriyi suya bulaştırdığı ''şikayetleri üzerine Vaxjö Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Peter Bengtsson,'' olağan üstü kavurucu sıcakta ineklerinde insanlar kadar serinlemeye hakkı var'' dedi. SVT'ye açıklamada bulunan Bengtsson, Bu sene sıcakların olağan üstü geçtiğini ve çiftçilerin zor durumda kaldığını hatırlatan Bengtsson, ''Çiftçiler kurak havadan dolayı ineklerini kesmek zorunda kalmak istemez. İneklerinde serinlemeye, hava almaya yemeğe içmeye hakkı var'' ifadelerini kulandı.

İneklerin plajdaki suyu kirletecek bakterilere neden olmadığını savunan Bengtsson, ineklerin sebeb olduğu koli basili gibi bakterilerin suda tespit edilmediğini ve yinede bölgedeki çiftçilerin daha dikkatli olması gerektiği yönünde uyardıda bulundu. 

Öte yandan ülkede son 66 yılın en sıcak bahar ve yazı yaşandı. Aşırı sıcaklar nedeniyle nisan mayıs ayında yeterli yağış alamayan arazilerde hububatın  yüzde 60'nın biçilemedi. Zor durumda kalan  hayvan sahiplerinin yiyecek bulma sorununa karşı hayvanlarını erken kesmeye başladığı bildirildi. 

Editör: İsveç Gündemi