Stockholm hükümeti, çarşamba günü yaptığı açıklamada, ekonomik büyüme hedefini haftalar önce açıkladığı hedefin de üzerine çıkardı. Buna göre, bütçe fazlası hedefi 2017 sonu için yüzde 0,3'ten yüzde 0,8'e yükseltildi. Bu oran 2018 için yüzde 1, 2020'de yüzde 2,5'e yükseltildi.
Finans Bakanlığı, sermaye girişi ve katma değer vergisi kaynaklı yüksek gelir ve düşük harcamaların 2017-2020 arası borç verme tahminine 10 milyar dolar eklediğini duyurdu. Finans Bakanı Magdalena Andersson, bu paranın gelecekte ülkenin refah seviyesi üzerinde oluşabilecek baskının yönetilmesine harcanacağını açıkladı. Ülkede 2025'e kadar nüfusa 300 bin çocuğun eklenmesi, bir o kadar da emekli kişinin olması bekleniyor.

"Sıkı mâli politikamız bizi yeni bir ekonomik pozisyona sokuyor" diyen Andersson, bu güçlü pozisyonu yeni sağlık ve bakım uzmanları ile öğretmen ve polis istihdam etmede kullanacaklarını duyurdu. İsveçli Bakan, 2014'e kıyasla refah sistemi için ilave 30 milyar kron, sağlık, okul ve sosyal servisler için ise ekstra 5 milyar kron harcayacaklarını söyledi.

Avrupa Birliği'nin en düşük işsizlik seviyesine sahip olmayı hedefleyen ülkede işsizlik yüzde 7,2 seviyesinde.
Editör: İsveç Gündemi