İstatistik İsveç'ten alınan yeni verilere göre, yıllık eğilimlere bakıldığında, satışların üst üste 13 ay düştüğünü gösterirken, ilkbahar'dan bu yana eğilimin kısmen dengelendiği görülüyor.

Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 artış göstermişti. Böylece aylık gelişim açısından üst üste ikinci ayda yükseliş görüldü. Ancak yıllık eğilim hala etkili bir şekilde aşağı yönlü duruyor.

Takvim düzeltmeli rakamlarla perakende satış hacmi, bu yılın Mayıs ayında 2022 Mayıs ayına göre yüzde 5,4 azaldı. Yıllık karşılaştırmalarda en son geçen yıl Nisan ayında bir artış görüldü. 

SCB istatistikçisi Jeongwon Kim, Nisan ayından beri satış hacminin her ay bir önceki yılın aynı ayına göre düştüğünü belirtti.

Ancak toplam perakende ticaretin yıllık gelişimi Mayıs ayında hala negatif olsa da, Nisan ve Mayıs aylarındaki gelişme oranı önceki aylara göre daha az negatif seviyeye geldi.

En son üç aylık dönemde (Mart-Mayıs), perakende ticaretin takvim düzeltilmiş ve mevsim etkilerinden arındırılmış satış hacmi, bir önceki üç aylık döneme (Aralık-Şubat) göre yüzde 1,1 daha düştüğü görüldü.

- Nadir eşya ticareti satışları Mart-Mayıs döneminde yüzde 3,0 azaldı.

İsveç Merkez Bankası (Riksbank) Başkanı enflasyonu değerlendirdi İsveç Merkez Bankası (Riksbank) Başkanı enflasyonu değerlendirdi

Systembolaget (Alkollü içecekler) hariç marke satışlarında yüzde 0,6 düşüş görünüyor.

*Sabit fiyatlar ve takvimdeki gelişme düzeltildi.

** Mevsimsel veriler.

Haziran verilerine göre tablo karamsar

Perakende satış hacmi Haziran'da da takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış olarak bir önceki aya göre yüzde 0,3 azaldı. Systembolaget hariç günlük mal ticareti yüzde 0,4, dayanıklı tüketim malları ticareti ise yüzde 0,4 düşüş görüldü.

Fiyat artışlarının olduğu mevcut durumda tüketiciler, tüketim alışkanlıklarını değiştirip fiyatı artan malları almaktan vazgeçip daha ucuza mal alabilirler. Bu nedenle, perakende ticarete ilişkin istatistiklerde, sabit fiyatlarla hesaplanan endeks rakamlarının bir şekilde hafife alınması riski vardır. Bu belki her şeyden önce bakkal ticareti için geçerlidir, ancak diğer endüstri grupları için de geçerli olabilir.

Mevsimsel aylık gelişim

Takvime göre düzeltilmiş yıllık gelişim

Editör: İsveç Gündemi