İsveç'te yaşayanların alışık olmadığı bir havadurumu ile karşı karşıya olması şaşkınlık yaratırken, sıcaklıkların 30 dereceleri bulması sonrasında bazı okullarda tatil kararı alındı.

Göteborg Posten gazetesinin haberine göre Göteborg'da bulunan Bräckeskolan yüksek sıcaklar nedeniyle velileri arayarak çocuklarını okuldan almasını istedi.

İsveç basınında yer alan haberlere göre okul yetkililerin aşırı sıcaklardan dolayı okulu kapatma kararı aldığı belirtildi.

Okul müdüründen velilere "Eğitim dönemini tamamen durduruyoruz ve bu nedenle çocuğunu okuldan alma imkanı olanların bunu yapmasını diliyoruz" not yazıldı.

Mayıs ayında rekor kıran sıcaklıkların ormanlık alanlarda bulunan birçok okulda tedbir amaçlı aynı uygulamaya gidildiği belirtildi. İsveç'te 50 den fazla belediyenin suyu elverişli kullanılması gerektiği noktasında da uyarılar yapıldı.

Edinilen bilgilere göre havaların ısınmasıyla sağlıklı su tüketimi noktasında da önemli uyarılar yapıldığı belirtildi.

Sabah okulda yapılan sıcaklık ölçümünde termometrelerin 30 dereceyi göstermesi sonucunda öğrenciler için kalabalık bir arada olmanın ve olası orman yangını durumunda büyük risk olacağı nedeniyle okulun tatil yapılmasına karar verilmesi gerektiği belirtildi.

Yönetimce değerlendirilen durum sonucunda okulun kapanmasına ortak karar verildi.

Editör: İsveç Gündemi