Aralık ayı TÜFE'sinin yayınlanmasıyla bağlantılı olarak 2023 yılındaki ortalama fiyat gelişimini özetlemek mümkün. Bunu yapmanın bir yolu Aralık ayındaki yıllık değişime bakmak, yani fiyat seviyelerini geçen yılın ilgili ayıyla karşılaştırmaktır.

İsveç İstatistik Kurumu'ndan fiyat istatistikçisi Caroline Neander, gıda fiyatlarının Aralık 2023'te Aralık 2022'ye göre yüzde 5,5 daha yüksek olduğunu söyledi.

Bu, Aralık 2022'deki fiyatların Aralık 2021'e göre yüzde 18,6 daha yüksek olmasıyla karşılaştırılabilir.

- Gıda fiyatları geçen yıl 2022'deki kadar artmadı. Ancak önceki yıllarla karşılaştırıldığında zaten yüksek bir seviyeden yine büyük bir fiyat artışı yaşandı.

Fiyat artışlarının boyutu karşılaştırıldığında bu açıkça ortaya çıkıyor. Aralık 2023'te gıda fiyatlarındaki yıllık değişim, on yılı aşkın sürenin Aralık ayındaki en büyük ikinci değişimi oldu.

- Caroline Neander, geçen yıl gıdadaki gerçek fiyat artışının Aralık 2020 ile Aralık 2021 arasındaki fiyat artışının üç katından fazla, 2019 ile 2020 arasındaki fiyat artışının ise altı katı olduğunu söylüyor.

Aralık ayında yıllık değişim (%)*

Veri3

*Bir yıl önceki ilgili aya kıyasla fiyat gelişimi.

Gıda ve alkolsüz içecekler içindeki on bir ürün grubundan üçü Aralık 2023'te bir yıl öncesine göre daha ucuzdu: Sıvı ve katı yağlar (yüzde -3,7), kahve, çay ve kakao (-3,0) ve süt, peynir ve yumurta (-2) ,2).

"11 ürün grubundan 8'inde Aralık 2022'ye göre fiyatlar arttı. Fiyatta en fazla artış yüzde 12 ile tatlılar ve dondurmada gerçekleşti" diyen Caroline Neander, ardından yüzde dokuzdan fazla artan balıkların geldiğini söyledi.

Süt ucuzladı

Bireysel gıda ürünlerine gelince, geçtiğimiz yıl fiyatı en çok düşen ürünler arasında birçok süt ürünü yer alıyor.

- Süt, ekşi krema ve krema fraiche, tereyağı ve krema geçen yıl fiyatı en çok düşen ürünlerden bazıları.

En yüksek artış ise karnabahar, şeker ve domates

Karnabahar 2023'te yüzde 47'den fazla daha pahalı hale geldi ve şeker fiyatlarındaki artış da neredeyse aynı oranda arttı. Bu ikiliden sonra domatesin yüzde 34'ten daha pahalı hale gelecek üçüncü sırayı aldı.

Daha kısa bir perspektifte bakıldığında gıda ve alkollü içeceklerin ortalama fiyatları Aralık ayında geriledi. Aylık değişim, yani kasım ayına göre fiyat değişimi yüzde -0,2 oldu.

Ürün grupları için Aralık 2023 fiyat gelişimi

Veri2

Aralık 2022 ile Aralık 2023 arasında fiyatı en çok artan ve azalan gıda ürünleri*

Gurbetçi Şaban filmi gerçek oldu: Almanya'yı soyup soğana çevirdi Gurbetçi Şaban filmi gerçek oldu: Almanya'yı soyup soğana çevirdi

Veri1

*Tablo yıllık değişime göre sıralanmıştır.

Editör: Semihhan Aydemir