Özellikle İsveç'in başkenti Stockholm başta olmak üzere büyük şehirletde yaşanan ev sıkıntısı ile ilgili alternatif olarak başvurulan ikinci elden kiralamalar konusunda yapılan bir çalışma karamsar tabloyu ortaya çıkardı.

İsveç basınında yer alan habere göre ev bulma zorluğu yaşayanların ikinci elden tutmak zorunda kaldıkları evler için ödedikleri paranın ortalama olarak değerlendirildiğinde normal piyasının çok daha üstünde ödeme yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Stockholm'deki bir emlak ofisinin verdiği verilere göre, özellikle başkent Stockholm'de ve büyük şehirlerde İsveç geneli kiralarla yapılan kıyaslamalarda yüzde 70 oranında kiraların daha yüksek olduğunu ve buna ikinci elinde dahil olması ile korkunç rakamlara ulaştığını ortaya koydu.

İsveç'te ikinci el piyasasının kontrolsüz ve yanlış yönetildiğini belirten uzmanlar son yılarda İsveç'te ikinci el piyasasında mecburi olarak ikinci elden kiralamaların arttığı ancak bununda denetimsiz olduğuna vurgu yapıldı.

İsveç'te birinci elden oturanların kar etme amacıyla ikinci elden evleri kiraya verdikleri ve bununda ikinci elden ev tutanların yılda en az 40 bin kronluk bir kayıp yaşadıkları anlamına geldiği söylendi.

İsveç'te denetimsiz bir şekilde devam eden ikinci el kiralamalar ile ilgili devletin bir takım düzenlemeler yapması gerekiyor.
Editör: İsveç Gündemi